افشاگری فرمانده پیشین سپاه: دلیل فوت مهسا امینی «آسیب به جمجمه» بود

بختیار مقامات جمهوری اسلامی را «جاه‌طلب و بی‌هویت» توصیف کرد و گفت اگر با پذیرش مسئولیت و عذرخواهی از این واقعه، «عقل سلیم» به خرج داده می‌شد، شاید «تبعات کمتری» گریبان حکومت را می‌گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمدباقر بختیار، از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران با انتشار یک فایل صوتی با متهم‌کردن حکومت جمهوری اسلامی به پنهان‌کردن دلایل واقعی مرگ «مهسا امینی» بیان کرد که منابع موثقی در پزشکی قانونی دلیل مرگ این دختر 22 ساله کُرد را «آسیب به جمجمه» تشخیص داده‌اند.

بختیار، با استناد به «اطلاعات انسان‌های با وجدان داخل سیستم» گفت که در بدو ورود مهسا امینی به بیمارستان به‌دلیل «خونریزی داخلی» او را بستری و مجبور به خارج کردن طحال آسیب‌دیده او از بدن شدند تا وضعیت جسمی این زن جوان پایدار شود اما به‌رغم این اقدامات و به‌دلیل «آسیب به جمجمه»، مهسا امینی به کما رفت و جان خود را از دست داد.

پیشتر گروه هکری «عدالت علی»، نامه‌ای محرمانه از سیستم قضائی ایران منتشر کرد که بر اساس آن، علی امرایی، دادیار شعبه 5 دادسرای تهران خطاب به سرپرست دادسرا نوشته «برخی شاهدان و کسبه در محل بازداشت مهسا امینی دیده‌اند که ماموران گشت ارشاد سر او را به جدول کوبیده‌اند.»

این فرمانده پیشین سپاه که از نزدیکان حسینعلی منتظری، جانشین عزل‌شده روح‌الله خمینی برای مقام رهبری بود، با نامیدن مهسا امینی به «دختر ایران»، مرگ او را مانند کشته‌شدن ستار بهشتی و زهرا کاظمی دانست و گفت که جمهوری اسلامی هرگز مسئولیت چنین قتل‌هایی را نپذیرفته است.

بختیار، مقامات جمهوری اسلامی را «جاه‌طلب و بی‌هویت» توصیف کرد و گفت، اگر با پذیرش مسئولیت و عذرخواهی از این واقعه، «عقل سلیم» به خرج داده می‌شد، شاید «تبعات کمتری» گریبان حکومت را می‌گرفت.

او با توجه به شعارهای سر داده شده علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی توسط معترضان و انتقاد از سیاست‌های حکومت گفت: «مردم رویکردشان مستقیما به رهبری شده، شعارشان علیه رهبری است. مردم شما را نمی‌خواهند. این را بفهمید.»

فرمانده سابق سپاه گفت: «به بهانه توهین به مقدسات، (مسئولان حکومتی) دنبال سرکوبند و به دنبال دوقطبی کردن جامعه و مقابل هم قرار دادن اقشار جامعه هستند.»

بختیار با ابراز «شرمندگی» از گذشته خود که به تعبیرش «با آرمانگرایی دنبال بقای» این نظام بوده، بیان کرد: «نمی‌دانستیم کسانی می‌آیند و از همه دستاوردهای مردم سوءاستفاده می‌کنند برای خودشان».

اعتراضات سراسری اخیر در ایران در واکنش به کشته‌شدن مهسا امینی، دختر 22 ساله کرد توسط گشت ارشاد ابتدا از کردستان شعله‌ور شد اما سریعا به همه کشور گسترش یافت.

مقامات عالی امنیتی و سیاسی جمهوری اسلامی از جمله ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران این اعتراضات را «اغتشاش و آشوب» توصیف کرده و آن را «توطئه» بیگانگان، نیروهای مخالف مستقر در خارج و شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان خارجی عنوان کردند.

طبق گزارش سازمان‌های حقوق بشری تاکنون و پس از حدود دو هفته از این اعتراضات دست‌کم 76 نفر کشته و هزاران نفر زخمی و بازداشت شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید