ابراهیم رئیسی اعتراضات مردم ایران را «توطئه» خارجی خواند

عرفان مرتضایی، پسرخاله مهسا، در گفت‌وگو با «العربیه» از تحت فشار بودن خانواده امینی خبر داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران طی مصاحبه‌ای تلویزیونی، تظاهرات سراسری ضد‌حکومتی مردم ایران که با کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، آغاز شده است را توطئه خارجی علیه دستاوردهای جمهوری اسلامی توصیف کرد.

رئیسی، در این برنامه تلویزیونی که شامگاه چهارشنبه 6 مهر پخش شد، ضمن دفاع از عملکرد نیروهای امنیتی شامل پلیس، سپاه و بسیج، گفت:«خواست ملت ایران این است کسانی که اغتشاش کردند، این‌ها واقعا باید به عدالت سپرده شوند.»

رئیس جمهوری ایران، به روال همیشگی جمهوری اسلامی، اعتراضات ضد‌حکومتی در ایران را که برای دوازدهمین شب متوالی ادامه دارد، ناشی از تحریک آمریکا دانسته و گفته است: «آمریکا مردم و عده‌ای افراد گول‌خورده‌ را دعوت و تحریک می‌کند که امنیت مردم را به خطر بیاندازند.»

او همچنین افزود:«مساله فوت خانم امینی را بهانه کردند، اما مردم، ضد‌انقلاب را ناکام گذاشتند.»

رئیسی در حالی از ناکام گذاشتن «ضدانقلاب» توسط مردم سخن گفته، که فراخوان‌های حکومت ایران برای راهپیمایی طرفداران آن، روز دوشنبه نیز برای دومین بار طی ده روز گذشته شکست خورد.

ابراهیم رئیسی همچنین در سخنرانی خود درباره تماس تلفنی‌اش با خانواده امینی نیز گفته است: «با خانواده مهسا امینی تماس گرفتم و گفتم که این موضوع را حتما پیگیری می‌کنم. آن‌ها هم در تلفن ابراز محبت به من داشتند و گفتند که تماس من قوت قلب برای آنها بوده است.»

این ادعاهای رئیسی در حالی است که عرفان مرتضایی، پسرخاله مهسا، چهارشنبه در گفت‌وگویی با «العربیه»، از تحت فشار بودن خانواده مهسا خبر داده است.

خانواده امینی تا به حال سناریوهای رژیم ایران برای بیمار جلوه‌دادن مهسا را رد کرده و صراحتا اعلام کرده‌اند که او دختر سالمی بوده و مسئولیت جان باختن او با رژیم ایران است.

بنا بر گزارش‌ها خانواده امینی به «محمدصالح نیکبخت»، وکیل سرشناس ایرانی وکالت داده‌اند تا پرونده دخترشان را در مراجع قضائی ایران دنبال کند.

با این‌حال، نیکبخت روز سه‌شنبه 5 مهرماه به شبکه تلویزیونی «رووداو» در کردستان عراق اعلام کرد که از دادرسی عادلانه برای این پرونده ناامید است.

مهسا امینی 25 شهریور بعد از سه روز کما، در اثر شدت جراحات وارد شده به سرش در بیمارستان کسرای تهران جان باخت. شهروندان ایران از زمان اعلام خبر مرگ او، در خیابان‌ها، شبکه‌های اجتماعی و پشت بام و بالکن‌های خانه‌هایشان انزجار و خشم و نفرت خود از رژیم ایران را فریاد زده‌اند.

اعتراضات ایرانیان علیه خشونت و سرکوب رژیم جمهوری اسلامی در داخل و خارج از این کشور با ابراز حمایت‌ و همبستگی گسترده بین‌المللی همراه بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید