کانون حقوق بشر ایران از بازداشت 20 روزنامه‌نگار در ایران خبر داد

همزمان با تداوم خشونت و سرکوب شدید علیه معترضان، امیرعبداللهیان مدعی شده خبر مهمی در ایران نیست و اعتراضات به تغییر رژیم جمهوری اسلامی منجر نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با تداوم اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران، گزارش‌های بسیاری از بازداشت روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی در ایران منتشر شده است.

در همین راستا، روز چهارشنبه 6 مهر، کانون حقوق‌بشر ایران از بازداشت دست‌کم 20 خبرنگار در روزهای اخیر خبر داده است.

در بیانیه‌ای که این سازمان حقوق بشری منتشر کرده، آمده است که این روزنامه‌نگاران با بهانه پاسخ به چند سوال به سازمان‌های امنیتی رژیم ایران احضار شده و پس از مراجعه بازداشت شده‌اند.

کانون حقوق بشر ایران از بی‌اطلاعی از وضعیت برخی از این روزنامه‌نگاران بازداشت شده، خبر داده است.

اسامی برخی از روزنامه نگاران بازداشت شده طی روزهای اخیر، به‌شرح زیر اعلام شده است: نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، یلدا معیری، عکاس خبری، مرضیه طلایی، علی خطیب‌زاده، خسرو کردپور و مسعود کردپور از اعضای تحریریه و مدیران سایت موکریان، بتول بلایی و سمیرا علی‌نژاد، خبرنگاران حاضر در تجمعات سیرجان، فاطمه رجبی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان، الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن، مجتبی رحیمی، خبرنگار اهل قزوین، علیرضا خوشبخت، روح الله نخعی، ویدا ربانی، روزنامه‌نگار اهل پیرانشهر، الناز محمدی، حامد شفیعی، احمد حلبی‌ساز، مهرنوش طافیان، فرشید قربانپور وعلیرضا جباری دارستانی.

کانون حقوق بشر ایران در حالی اسامی 20 نفر از روزنامه نگاران بازداشت شده را منتشر کرده که سازمان‌های حقوق بشری می‌گویند، تعداد خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای بازداشت شده طی ناآرامی‌های اخیر، بیش از آمار اعلام شده است.

در روزهای گذشته، اخبار بازداشت هزاران نفر در خیابان‌های شهرهای مختلف ایران و همچنین بازداشت گسترده فعالان مدنی، رسانه‌ای و روزنامه‌نگاران، بارها منتشر شده است.

نیروهای سرکوب رژیم جمهوری اسلامی در حالی سرکوب معترضان در خیابان‌ها و تیراندازی به‌ کودک و پیر و جوان را ادامه می‌دهند که روز چهارشنبه، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه این کشور اظهار کرده که خبر مهمی در این کشور نیست و این اعتراضات به تغییری در رژیم ایران منجر نخواهد شد.

اعتراضات در ایران از روز جمعه 25 شهریور و در پی اعلام خبر جان‌باختن «مهسا (ژینا) امینی» که توسط گشت ارشاد بازداشت و شکنجه شده بود، آغاز شد و به‌سرعت به تظاهرات سراسری ضد‌حکومتی تبدیل شد.

به‌ باور تحلیل‌گران این مرحله از تظاهرات ضد‌حکومتی در ایران که با شعار «زن زندگی آزادی» و مشارکت پیشگام زنان در اعتراض به خشونت علیه زنان و در واکنش به قتل مهسا امینی آغاز و با حمایت گسترده بین‌المللی همراه شده، بزرگ‌ترین خیزش مردم ایران در چهار دهه اخیر و مبارزه‌ای پیشگام برای انقلابی فمینیستی در جهان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید