رای دادگاه مردمی آبان هشتم مهر اعلام می‌شود

در اعتراضات آبان 98 به‌دلیل افزایش سه برابری قیمت بنزین نیروهای دولتی با خشونت بی‌سابقه حداقل 1500 نفر را کشته و هزاران نفر دیگر را زخمی و بازداشت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه بین‌المللی مردمی آبان اعلام کرد که جمعه، 8 مهر، در لندن، رای خود را اعلام خواهد کرد.

این دادگاه مردمی اتهام مقامات جمهوری اسلامی را درباره ارتکاب جنایت علیه بشریت در جریان اعتراضات آبان 1398، بررسی می‌کند.

بر اساس بیانیه این دادگاه که سه‌شنبه 5 مهر منتشر شد: «شش تن از برجسته‌ترین حقوقدانان بین‌المللی پس از رسیدگی مستقل به اسناد بیش از 250 شاهد که اکثر آن‌ها در ایران بودند، قرار است اعلام کنند طبق قوانین بین‌المللی چه مسوولیت و عقوبتی متوجه مسوولان نظام جمهوری اسلامی است.»

اعتراضات آبان 98 از روز 24 این ماه به‌دلیل افزایش سه برابری قیمت بنزین به مدت پنج روز ادامه یافت که بنا به گزارش سازمان‌های حقوق بشری طی آن نیروهای دولتی با خشونت بی‌سابقه حداقل 1500 نفر را کشته و هزاران نفر دیگر را زخمی و بازداشت کردند.

دادگاه آبان در دو دوره جلسه، شهادت پنجاه شاهد حضوری و اینترنتی و شهادت کتبی دویست شاهد را دریافت کرد. هفت کارشناس در دادگاه شهادت دادند. جلسات دور اول به طور زنده از چند شبکه تلویزیونی پخش شدند و واکنش‌های گسترده‌ای را در بر داشت.

دادستانی این دادگاه، 160 نفر از مقامات جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای، رهبر، حسن روحانی رئیس‌جمهوری وقت و ابراهیم رئیسی، رئیس وقت قوه قضائیه را به ارتکاب جنایت علیه بشریت طی اعتراضات آبان 98 متهم کرد.

وزارت خارجه ایران در واکنش به برگزاری این دادگاه در لندن آن را «نمایشی» خوانده و تاکید کرده بود که ایران «اعتراضات جدی» خود را به مقامات بریتانیا اعلام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size