دود آتش‌‌سوزی هورالعظیم خشکیده بر شهرهای خوزستان سایه افکند

علیرضا آذریان: قطعی چند روزه اینترنت باعث اختلال در دستیابی به داده‌های آماری و اطلاعات آلودگی هوا شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تالاب بزرگ هورالعظیم در غرب و جنوب غرب استان خوزستان در اثر تداوم بی‌‌آبی ناشی از پروژه‌های انتقال آب به فلات مرکزی ایران و همچنین فعالیت‌های حفاری میادین نفت و گاز خشکانده و تخریب شده است به‌طوری که هم‌اکنون دود ناشی از آتش‌سوزی‌های گسترده در این تالاب خشک شده به معضل جدیدی برای محیط زیست منطقه تبدیل شده است.

خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا»، چهارشنبه 6 مهر نوشت که دود غلیظ ناشی از آتش‌سوزی در هورالعظیم، 6 شهر استان خوزستان را فرا گرفته است.

در همین باره یک مقام محلی در سازمان محیط زیست ایران در گفت‌وگو با این خبرگزاری مدعی شده که این دود ناشی از آتش‌سوزی بخش‌هایی از هورالعظیم است که در کشور عراق قرار دارد. با این‌وجود، علیرضا آذریان اذعان کرده که منشا این دود همچنان در حال بررسی است.

این مسئول سازمان محیط زیست، همچنین گفته است که شهرهای حویزه، خفاجیه (دشت آزادگان)، حمیدیه، کارون، اهواز و شادگان (فلاحیه)، درگیر این دود غلیظ هستند و «قطعی چند روزه اینترنت باعث اختلال در دستیابی به داده‌های آماری و اطلاعات آلودگی هوا شده است.»

در روزهای اخیر با تداوم اعتراضات ضد‌حکومتی مردم ایران، اینترنت در سراسر این کشور یا قطع شده یا سرعت آن به‌شدت کاهش یافته است.

همزمان، مقامات ایران در حالی سعی دارند از مسئولیت آتش‌سوزی در هورالعظیم شانه خالی کنند که پیش از این، در اعتراضات مردم عرب به تبعیض سیستماتیک و بی‌آبی در اهواز و سایر شهرهای این استان، تظاهرات مسالمت‌آمیز مردمی را به خاک و خون کشیدند.

معترضان در بهار سال 1400، با محوریت اعتراض به مشکلات محیط زیستی و بحران آبی که ناشی از سوء‌مدیریت منابع آب است، به خیابان ها آمدند. رژیم ایران با شلیک مستقیم به سوی معترضان، بازداشت صدها نفر و با خشونت شدید آن اعتراضات سرکوب کرد.

صدای زن معترض عربی که در یکی از تجمع‌ها خطاب به نیروهای سرکوب می‌گفت، «تظاهرات سلمیه، چرا تیر می‌اندازی؟» به نماد اعتراضات مردم عرب تبدیل شده بود.

بنا بر گزارش عفو بین‌اللمل، دست‌کم 9 نفر در آخرین دور از اعتراضات به بی‌آب در استان خوزستان، در اثر شلیک گلوله ماموران امنیتی کشته شده‌اند.

فعالان محیط زیست با رصد تحولات بارها بر این موضوع تاکید کرده‌اند که پروژه‌های جاه‌طلبانه رژیم ایران برای انتقال آب از خوزستان به استان‌های مرکزی این کشور و همچنین خشکاندن تالاب‌ها بر اثر فعالیت‌های صنعتی به افزایش ریزگردها و نهایتا غیرقابل زیست شدن این منطقه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید