9 کشته و 32 زخمی در پی حملات پهپادی و موشکی سپاه به اقلیم کردستان عراق

وزارت خارجه عراق از عزم بغداد برای احضار فوری سفیر ایران در این کشور و اعتراض رسمی شدیداللحن به این حملات خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کانال «سپاه پاسداران» در تلگرام چهارشنبه 6 مهر از حمله پهپادی، توپخانه‌ای و موشکی سپاه به مقر احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان در مرز ایران و عراق خبر داد.

خبرنگار «العربیه» هم گزارش داد که در این حملات 9 نفر کشته و 32 نفر زخمی شدند.

احضار سفیر ایران از سوی دولت عراق

در همین راستا وزارت خارجه عراق چهارشنبه 6 مهر در بیانیه‌ای از عزم بغداد برای احضار سفیر ایران در این کشور خبر داد تا مراتب اعتراض رسمی عراق علیه حملات ایران به تعدادی از مناطق در اقلیم کُردستان در شمال این کشور را به او ابلاغ کند.

در این بیانیه آمده است که «سفیر ایران در بغداد فورا احضار خواهد شد تا یادداشت اعتراض شدیداللحنی علیه عملیات بمباران مستمر» به او تحویل داده شود.

دولت اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای «تعرض مکرر به تمامیت ارضی اقلیم کردستان» را به‌شدت محکوم و تصریح کرد بمباران حکومت ایران علیه مقرهای مخالفان خود به هر بهانه‌ای موضع نادرستی است و هدف آن «انحراف افکار عمومی‌ درباره حوادث جاری در ایران» است.

این حملات برای پنجمین روز متوالی در حال انجام است و سپاه ادعا کرده در این حملات «مقرها و مواضع» احزاب اپوزیسیون کرد از جمله «پژاک» را مورد هدف قرار داده است.

عباس نیلفروشان، معاون عملیات سپاه مدعی شد، «مقرهایی که اخیرا مورد هدف واقع شدند بیشترین نقش را در اغتشاشات این چند روز داشتند.»

اشاره این مقام سپاه به اعتراضات سراسری کنونی در ایران است که با کشته‌شدن مهسا امینی، دختر 22 ساله کرد توسط گشت ارشاد شعله‌ور شد. این حادثه به آغاز اعتراضات از شهرهای کردستان انجامید و سریعا دامنه آن به تمام ایران گسترش یافت.

کانال تلگرامی سپاه همچنین اعلام کرد که مقر حزب «کومله» در منطقه «زرگویز» سلیمانیه واقع در اقلیم کردستان را هم هدف حملات «پهپادی و توپخانه‌ای» قرار داده است.

این کانال تصاویری منتشر کرد که میزان خسارات برجای مانده از حملات موشکی، پهپادی و توپخانه‌ای سپاه به منطقه سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق را نشان می‌دهد.

سپاه همچنین از حمله با پهپادهای «شاهد-136» به مقر حزب «پارت آزادی کردستان» و دفتر سیاسی «حزب دموکرات کردستان» در اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق خبر داد.

وبسایت حقوق بشری «هه‌نگاو» با انتشار تصاویری گزارش داد، موشک‌های سپاه‌ به یک کمپ غیرنظامیان که در آن شماری از خانواده‌های نیروهای پیشمرگه و پناهندگان کرد ایرانی زندگی‌ می‌کنند، اصابت کرده است.

طبق گزارش هه‌نگاو، سپاه افزون بر حملات پهپادی و توپخانه‌ای، از موشک برای حمله به مقر حزب دموکرات کردستان در شهر «کویه» واقع در اقلیم کردستان استفاده کرده است.

پناه گرفتن کودکان کرد پس از حمله موشکی و پهپادی سپاه به اقلیم کردستان
پناه گرفتن کودکان کرد پس از حمله موشکی و پهپادی سپاه به اقلیم کردستان

این خبرگزاری همچنین خبر داد که در این حملات دست‌کم از 20 پهپاد انتحاری برای هجوم به مقرهای حزب کومله استفاده شده است.

در همین رابطه، کنسولگری بریتانیا در اربیل، حملات هوایی ایران به اقلیم کردستان عراق را محکوم کرد.

وزارت خارجه عراق هم بمباران شمال این کشور توسط ایران را محکوم کرد.

منابع «العربیه» روز گذشته گزارش دادند که یک پهپاد انفجاری احتمالا ایرانی در شمال شهر اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق سقوط کرده است.

شبکه ماهواره‌ای کرد زبان «روداوو» هم سه‌شنبه‌ از حمله پهپاد انفجاری احتمالا ایرانی به روستایی در منطقه «چومان» در اطراف اربیل خبر داده بود.

این حملات در حالی انجام می‌شود که اعتراضات سراسری در ایران وارد دومین هفته خود شده و طبق گزارش سازمان‌های حقوق بشری بیش از 76 نفر توسط نیروهای امنیتی کشته و هزاران نفر زخمی و بازداشت شدند.

به گفته ناظران، حملات مذکور سپاه برای انحراف افکار عمومی داخلی و بین‌المللی از وضعیت کشور بوده و در راستای اقداماتی چون قطع اینترنت و تحت تاثیر قرار دادن فضای رسانه‌ای انجام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size