بلومبرگ: صادرات نفت ایران در رقابت با روسیه کاهش چشمگیری یافته است

کارشناسان بر این باورند که احتمال از سر گیری مذاکرات احیای برجام تا قبل از انتخابات کنگره آمریکا در ماه نوامبر بسیار پایین است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از آنجایی که روسیه پس از حمله به اوکراین مورد تحریم‌های شدید قرار گرفته، که این کشور را مجبور کرده نفت خود را به بهای نازل در بازارهای بین‌المللی بفروشد، رقابت میان مسکو و تهران بر سر فروش نفت قاچاق بالا گرفته که به کاهش چشمگیر فروش نفت ایران انجامیده است.

منابع نزدیک به حکومت ایران که نخواستند نام‌شان فاش شود، در این باره به خبرگزاری «بلومبرگ» گفته‌اند که صادرات نفت خام روزانه تهران از یک میلیون بشکه پیش از آغاز جنگ اوکراین، اکنون به هفتصد و پنجاه هزار بشکه در روز رسیده است.

به گفته این منابع، از آنجایی که مقصد نفت قاچاق ایران و روسیه یکی است، و خریدار آنها عموما بخش خصوصی چین است، تهران مجبور شده در رقابت با روسیه مدام قیمت نفت خود را برای جذب مشتری کاهش دهد.

بخش انرژی روسیه و ایران تحت تحریم‌های شدید ایالات متحده و اتحادیه اروپا و متحدان آنها قرار دارد، و این دو کشور که یکی به خاطر حمله به اوکراین و دیگری به دلیل برنامه اتمی تسلیحاتی خود امکان فروش نفت آزاد را ندارند، به‌طور روزافزون به فروش قاچاق نفت روی آورده‌اند.

به گفته «بلومبرگ»، مسکو بعد از آنکه بازار اروپا را به دلیل جنگ اوکراین و تحریم خود از دست داد، اینک در تلاش است تا صادرات نفت خود به آسیا را افزایش دهد. به‌ویژه پالایشگاه‌های خصوصی چینی موسوم به «قوری» خریدار برندهای نفت روسی «اِپسو» و «اورال» هستند، که با تخفیف به فروش می‌رسند.

منابع نزدیک به حکومت ایران به «بلومبرگ» گفته‌اند تولید کل پالایشگاه‌های این کشور در حال حاضر حدود 2.8 میلیون بشکه در روز است، اما در صورت برداشته شدن تحریم‌ها به دنبال احیای احتمالی توافق هسته‌ای، ایران امیدوار است این میزان را برای صادرات به غرب به دو برابر برساند.

مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» که از زمان روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا آغاز شده بود، مدتی است به دلیل «زیاده‌خواهی»های ایران متوقف مانده است، و کارشناسان بر این باورند که احتمال از سر گیری این مذاکرات تا قبل از انتخابات کنگره آمریکا در ماه نوامبر بسیار پایین است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید