امیرعبداللهیان: هیچ خبر مهمی در ایران نیست و تغییری صورت نخواهد گرفت

به گفته سازمان‌های حقوق بشری پس از دو هفته از آغاز اعتراضات سراسری در ایران دست کم 76 نفر کشته و هزاران نفر زخمی و بازداشت شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران با بیان اینکه «ایران جایی نیست که کسی بتواند کودتا یا انقلاب رنگین کند»، به دولتمردان آمریکا گفت: «هیچ خبر مهمی در ایران نیست و تغییر رژیمی صورت نخواهد گرفت.»

وزیر خارجه ایران در گفتگو با رادیو سراسری آمریکا (ان پی آر) که متن آن‌ چهارشنبه 6 مهر توسط خبرگزاری «ایرنا» منتشر شد، با نامیدن اعتراضات سراسری اخیر به «شورش»، آغاز و ادامه این اعتراضات را «به شبکه‌های ماهواره‌ای که از لندن هدایت می‌شوند»، منتسب کرد.

اعتراضات سراسری کنونی که پیوسته مقامات جمهوری اسلامی آن را «شورش، آشوب و اخلال» می‌نامند، با کشته‌شدن مهسا امینی، دختر 22 ساله کرد توسط گشت ارشاد شعله‌ور شد و به سرعت تمام ایران را فرا گرفت.

وزیر خارجه ایران تاکید کرد، ایران جایی نیست که کسی بتواند «کودتا یا انقلاب رنگین» کند و افزود: «ما در کشورمان از دموکراسی کامل برخورداریم. همین وضعیتی که در ایران می‌بینید نشان‌دهنده وجود دموکراسی در ایران است.»

این در حالی است که به گفته سازمان‌های حقوق بشری پس از دو هفته از آغاز اعتراضات سراسری در ایران دست کم 76 نفر کشته و هزاران نفر زخمی و بازداشت شده‌اند.

حکومت ایران همچنین چند روز پس از آغاز اعتراضات، اینترنت ثابت و تلفن همراه را قطع و شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام، واتساپ و لینکدین را با هدف پنهان‌کردن وضعیت داخلی و سرکوب معترضان فیلتر کرد.

امیرعبداللهیان حضور مردم در تظاهرات حکومتی را «میلیونی» عنوان و معترضان را «جمع ده نفری، 50 نفری یا 100‌ نفره» توصیف کرد که «در میدانی در حال آتش‌زدن بانک و سطل زباله» هستند.

جمهوری اسلامی برای کم‌اهمیت نشان‌دادن حضور معترضان در خیابان‌ها همواره در جریان یا پس از اعتراضات به برگزاری «تظاهرات حکومتی» اقدام می‌کند. در جریان اعتراضات اخیر هم حکومت دو بار به این تلاش دست زد و برای اولین بار هر دو تلاش با شکست مواجه شد که نشان از عدم همراهی هواداران نظام داشت.

طبق ویدیوهای منتشر شده، جغرافیای اعتراضات کنونی تقریبا همه ایران را شامل می‌شود و همه گرو‌ه‌های سنی به‌ویژه متولدین ده‌های هفتاد و هشتاد شمسی، و زنان و دختران حضور چشمگیری در این اعتراضات داشته‌اند.

در همین رابطه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از رئیس‌جمهوری ایران خواست از خشونت بیش از حد برای سرکوب اعتراضات استفاده نکند. او همچنین از مسئولان ایرانی خواست «حداکثر خویشتن‌داری» را برابر معترضان به خرج دهند.

از سویی، بسیاری از شخصیت‌های هنری، سینمایی، فرهنگی و ورزشی جهان نسبت به اعتراضات سراسری کنونی ایران واکنش نشان داده و از معترضان اعلام حمایت کردند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز خواستار اقدام فوری بین‌المللی برای پاسخگویی مقامات جمهوری اسلامی درباره مرگ مهسا امینی شد و در بیانیه‌ای نوشت: «تحقیقات در این باره باید مستقل، بی‌طرفانه و موثر باشد و کسانی که مظنون هستند، باید در روندهای عادلانه قضایی به عدالت سپرده شوند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید