اسپانیا سفیر جمهوری اسلامی را به دلیل سرکوب اعتراضات ایران احضار کرد

دولت استرالیا نیز روز گذشته بکارگیری شدید و نامتناسب زور نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی علیه معترضان در ایران را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه اسپانیا، چهارشنبه 6 مهر، حسن قشقاوی، سفیر جمهوری اسلامی در مادرید را در اعتراض به سرکوب گسترده اعتراضات و نقض حقوق زنان احضار کرد.

دولت اسپانیا با انتشار بیانیه‌ای «خشونت علیه تظاهرات مسالمت‌آمیز» در ایران را به شدت محکوم کرد و از تهران خواست که به بازداشت‌های خودسرانه روزنامه‌نگاران و سایر شهروندان پایان دهد.

این بیانیه همچنین خواهان تحقیقات مستقل، شفاف و بی‌طرف درباره جان‌باختن مهسا (ژینا) امینی شد.

دولت استرالیا نیز سه‌شنبه 5 مهر بکارگیری شدید و نامتناسب زور نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی علیه معترضان در ایران را محکوم کرد.

استرالیا با ابراز نگرانی از گزارش‌ها در مورد کشته‌شدن ده‌ها نفر و زخمی‌شدن شمار زیادی از مردم، از جمله نوجوانان، بر اثر اقدامات خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی برای سرکوب اعتراضات جاری، گفته است که از حق مردم ایران برای اعتراضات صلح‌آمیز حمایت کرده و خواستار آن شده که مقامات ایرانی در برابر تظاهرات جاری خویشتنداری به خرج دهند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هم با انتشار بیانیه‌ای از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا با رعایت «حداکثر خویشتن‌داری» در برابر معترضین، از نیروی سرکوب «غیر ضروری و نامتناسب» علیه مردم استفاده نکنند.

گوترش در این بیانیه همچنین خواستار «تحقیقات سریع، بی‌طرف و موثر» یک مرجع «صالح و مستقل» درباره مرگ مهسا امینی، توسط پلیس «گشت ارشاد» این کشور شد.

اعتراضات ضد‌حکومتی جاری در ایران با کشته‌شدن مهسا امینی توسط گشت ارشاد در روز جمعه 25 شهریور آغاز شد و سریعا به سراسر ایران گسترش یافت.

اعتراضات گسترده در ایران چند روز اخیر با واکنش‌های بین‌المللی روبرو شده است.

سازمان حقوق بشر ایران گزارش داده است که صدها نفر در اعتراضات جاری بازداشت و یا مجروح شده‌اند. این سازمان همچنین کشته‌شدن دست‌کم 76 نفر در اعتراض‌های جاری را تایید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید