دهمین شب تظاهرات سراسری؛ ادامه اعتراضات و حمایت فزاینده بین‌المللی

تد کروز: حمایت از مردم ایران یعنی اعمال فشارهای حداکثری بر نظام جمهوری اسلامی است و دولت بایدن می‌بایست از مدت‌ها قبل از امتیازدهی به رژیم ایران دست می‌کشید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

به‌رغم ادامه سرکوب شدید و کشتار معترضان در ایران، شهروندان خشمگین و معترض برای دهمین شب متوالی در شهرهای مختلف این کشور به خیابان‌ها آمده و با سر دادن شعارهایی علیه سران نظام از جمله «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» و «جمهوری اسلامی نمی‌خواهیم» خشم و مخالفت خود را نسبت به تداوم استبداد و حکمرانی علی خامنه‌ای ابراز کرده و خواستار سرنگونی رژیم «جمهوری اسلامی» شدند.

در تازه‌ترین گزارش‌های خود سازمان حقوق بشر ایران با اشاره به تداوم اعتراضات از کشته شدن دست‌کم 76 شهروند معترض توسط نیروهای سرکوب رژیم خبر داد.

با وجود قطعی گسترده اینترنت و کند شدن سرعت آن در نقاط مختلف ایران، شهروندان ایرانی تلاش کرده‌اند ویدیوهایی از صحنه‌های اعتراضات خود و تداوم خشونت‌های نهادهای امنیتی رژیم را به رسانه‌های جهان ارسال کنند.

در تهران، در محله‌های مختلفی مانند پونک، نارمک و در شهرهای تبریز، بابلسر، یزد، کرمانشاه، سنندج، معترضان به خیابان‌ها آمده و علیه حکومت ایران شعار داده‌اند.

در یزد که یکی ازمذهبی‌ترین شهرهای ایران است، زنان در میان معترضان روسری‌های خود را کنده و علیه حکومت شعار دادند.

گزارش‌ها از تبریز حاکی از تیراندازی نیروهای سرکوب با مهمات جنگی و همچنین شلیک گاز اشک‌آور به سوی معترضان است.

تظاهرات ایرانیان خارج از کشور و حمایت‌های بین‌المللی

در شهر ونکوور در شرق کانادا، بیش از 8000 نفر از ایرانیان مقیم این شهر و سایر ملیت‌ها که خواهان توقف خشونت علیه مردم ایران و سرنگونی رژیم ایران هستند، در مرکز این شهر تجمع کردند.

در پی این اعتراض، «جاستین ترودو»، نخست‌وزیر کانادا از تحریم کردن ده‌ها فرد و شرکت ایرانی، از جمله گشت ارشاد توسط دولت این کشور خبر داد.

همچنین ویدیوها و تصاویری از برگزاری زنجیره انسانی برای حمایت از مردم ایران بر «گلدن بریج» سانفرانسیسکو در شمال کالیفرنیا در آمریکا منتشر شده است.

در لندن، پاریس، اتاوا و تورنتو نیز تجمعات اعتراضی در مرکز شهر، مقابل مراکز دولتی ایران، چون سفارت‌خانه‌ها و مراکز اسلامی وابسته به حکومت ایران برگزار شده است.

در لندن معترضان خشمگین یک نیروی وابسته به حکومت ایران را کتک زده‌اند. پلیس فرانسه نیز برای متفرق کردن شهروندان خشمگین از گاز اشک‌آور استفاده کرده است؛ موضوعی که خشم کاربران ایرانی را نسبت به دولت فرانسه که بیش از 4 دهه قبل به «روح‌الله خمینی»، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران پناه داده بود، افزایش داده است.

از سویی دولت فرانسه ضمن محکوم کردن قاطعانه سرکوب خشونت‌آمیز رژیم ایران علیه تظاهرکنندگان که به کشته شدن ده‌ها نفر منجر شده، تاکید کرد که دستگیری روزنامه‌نگاران و تداوم نقض آشکار حقوق بشر در ایران را محکوم می‌کند و همگام با شرکای اروپایی خود در حال بررسی گزینه‌های موجود جهت پاسخ دادن به نقض حقوق بشر توسط حکومت ایران، است.

در ادامه حمایت‌های بین‌المللی «تد کروز»، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی نیز حمایت خود را از معترضان ایرانی اعلام کرد.

او گفت که «حمایت از مردم ایران یعنی اعمال فشارهای حداکثری بر جمهوری اسلامی است و دولت بایدن می‌بایست از مدت‌ها قبل از امتیازدهی به رژیم ایران دست می‌کشید.»

در آخرین اعلام موضع دولت آلمان نیز، اعتراض به سرکوب اعتراضات در ایران، سفیر جمهوری اسلامی در برلین را احضار کرد.

در این‌باره وزارت خارجه آلمان اعلام کرد ضمن احضار سفیر ایران در برلین، مخالفت خود را با اعمال خشونت علیه معترضان به او ابلاغ کرده و از دولت ایران خواسته است تا اجازه دهد تظاهرات مسالمت‌آمیز در این کشور برگزار شود.

حمایت سلبریتی‌ها از معترضان ایرانی

در ادامه حمایت‌های جهانی از معترضان ایرانی «جاستین بیبر»، خواننده مشهور کانادایی، «اوا مندز»، بازیگر و مدل مشهور آمریکایی، «جسیکا چستن»، بازیگر هالییود، «شارون استون»، ستاره آمریکایی نیز به این کارزار حمایت پیوسته و خشونت و استبداد رژیم علیه معترضان را محکوم کرده‌اند.

از ایران نیر، «ارژنگ امیرفضلی»، بازیگر سینما و تلویزیون در اعتراض به وقایع اخیر در ایران، برای همیشه از شغل خود کناره‌گیری کرده است. «پرستو صالحی»، بازیگر ایرانی که پس از چندین بار بازداشت و تهدید، به خارج از ایران مهاجرت کرده نیز، از مردم معترض ایران، اعلام حمایت کرده است.

«کریم باقری»، از ستاره‌های فوتبال ایران نیز در پستی در اینستاگرام حمایت از علی کریمی و توهین‌هایی نیروهای طرفدار رژیم ایران، از جمله «حسن عباسی» نوشته است: «علی کریمی نه خائن است نه وطن فروش، بلکه یک میهن‌پرست با شرف است. قابل توجه مردک پاچه‌خوار که می‌خواست کاخ سفید را حسینیه کند. ما به‌خاطر رفتن امثال تو به خیابان‌ها آمدیم. شماها برای این مردم چه کرده‌اید، جز حرف بیهوده؟»

حسن عباسی پیش‌تر علی کریمی را بابت حمایت او از مردم معترض،« خائن» خوانده بود.

شامگاه یک‌شنبه سوم مهرماه نیز استوری «سردار آزمون»، بازیکن تیم ملی ایران در اینستاگرام و حمایت او از معترضان ایرانی، باعث شده بود که صفحه رسمی تیم ملی ایران او را آنفالو کند.

تظاهرات و آزادی‌خواهی مردم ایران به رغم خشونت و سرکوب شدید دستگاه‌های امنیتی و قضایی و قطعی اینترنت در این کشور همچنان ادامه داشته و معترضان خواهان سرنگونی نظام جمهوری اسلامی به رهبری، علی خامنه‌ای هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید