تظاهرات زنان کرد سوریه در دفاع از خیزش مردم ایران

وزیر خارجه ایران، در مصاحبه با المانیتور پیرامون اعتراضات گسترده جاری در کشور گفت:‌ «در ایران دموکراسی کامل وجود دارد. خودتان بیایید ببینید»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

صدها زن کرد سوریه در اعتراض به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی، دختر 22 ساله کرد ایرانی توسط گشت ارشاد در منطقه شمال سوریه تظاهرات کردند.

در این تظاهرات، برخی از زنان کرد با بریدن موهای خویش و آتش‌زدن روسری با خواسته زنان ایرانی در اعتراض به حجاب اجباری و خیزش مردم ایران اعلام همبستگی کردند.

زنان کرد سوریه همچنین در تظاهرات خویش در شهر شمالی قامشلی عکس مهسا امینی را در دست داشتند.

اروه صالح، عضو سازمان «کنگره استار» برای دفاع از حقوق زنان و از بانیان تجمع تصریح کرد: «ما از اعتراضات و قیام مردم ایران پشتیبانی کرده و از حقوق زنان حمایت می‌کنیم.»

زنان کرد سوریه موهایشان را برای زنان ایران بریدند
زنان کرد سوریه موهایشان را برای زنان ایران بریدند

در همین رابطه، گلشیفته فراهانی، بازیگر سینما، با حمایت دوباره از قیام سراسری مردم ایران علیه حکومت جمهوری اسلامی در اینستاگرامش خطاب به معترضان نوشت: «شما به خودی خود رهبر این حرکت خودجوش تاریخی هستید. حرکتی که 170 سال از عهده مردان این سرزمین بر نیامد،‌ شما دختران و پسران دهه 70 و 80 پشت یکدیگر ایستادید.»

از سویی، حسین امیرعبداللهیان،‌ وزیر خارجه ایران، در مصاحبه با المانیتور پیرامون اعتراضات گسترده جاری در کشور گفت:‌ «در ایران دموکراسی کامل وجود دارد. خودتان بیایید ببینید.»

او با نادیده گرفتن کشتار معترضان توسط نیروهای امنیتی و «ساختگی» خواندن ویدیوی سرکوب معترضان مدعی شد که در خیابان‌های تهران «آزادی بیان» وجود دارد و «مردم برای انجام هر کاری که می‌خواهند» آزاد هستند.

وزیر خارجه ایران بدون‌ اشاره به نقش حکومت در شکل‌گیری خیزش اخیر در ایران، آمریکا، اروپا، سازمان مجاهدین خلق، شبکه‌های ماهواره‌ای و «یک کشور منطقه» را در ایجاد اعتراضات اخیر دخیل دانست.

واکنش‌های بین‌المللی

در واکنش به سرکوب اعتراضات جاری توسط حکومت جمهوری اسلامی، جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا توسل رژیم ایران به «خشونت شدید» علیه تظاهرکنندگان را محکوم کرد و گفت، «تمام گزینه‌ها» برای تنبیه این رژیم در جلسه بعدی وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا روی میز خواهند بود.

به گفته بورل، این تنبیهات می‌تواند شامل تحریم‌های اقتصادی بیشتر علیه رژیم و کمک به جلوگیری از مسدود شدن اینترنت در ایران باشد.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا هم اعلام کرد دولتش در کنار زنان ایرانی و تمام افرادی که از زنان حمایت می‌کنند، می‌ایستد. او از تحریم‌ کانادا علیه ده‌ها فرد و سازمان‌ مرتبط با حکومت جمهوری اسلامی از جمله گشت ارشاد خبر داد.

دولت فرانسه نیز با محکومیت قاطعانه سرکوب خشونت‌آمیز جمهوری اسلامی علیه تظاهرکنندگان تاکید کرد که دستگیری روزنامه‌نگاران و تداوم نقض آشکار حقوق بشر در ایران را محکوم می‌کند و همگام با شرکای اروپایی خود در حال بررسی گزینه‌های موجود جهت واکنش به نقض حقوق بشر توسط حکومت ایران است.

با افزایش دامنه اعتراضات و شدت یافتن سرکوب حکومتی، برخی صنوف از جمله معلمان و دانشجویان اقدام به اعتصاب کردند.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت هم در واکنش به شرایط اعتراضی کنونی در ایران اعلام کرد که «اگر به کشتار مردم پایان داده نشود، کار را تعطیل خواهیم کرد.»

خبرهایی هم از بازداشت خبرنگاران و فعالان سیاسی و مدنی در شهرهای مختلف ایران منتشر شده است.

راجر واترز خواننده، آهنگساز و عضو سابق گروه اسطوره‌ای پینک فلوید با انتشار ویدیویی در صفحه شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی بار دیگر از اعتراضات ایران حمایت کرد و گفت: «حکومت باید به صدای مردم معترض گوش دهد. شما دیگر نمی‌توانید به کسی بگویید که چگونه لباس بپوشد. اکنون قرن بیست و یکم است. ما در قرن یازدهم یا دوازدهم زندگی نمی‌کنیم. مردم باید اجازه اعتراض و آزادی داشته باشند.»

برخی رسانه‌ها هم از انتقال خانواده مقامات ارشد سپاه به مکان‌های امن‌ به‌دلیل ترس از گسترش اعتراضات خبر دادند.

در حالی که اعتراضات سراسری در ایران وارد یازدهمین روز خود شده، سازمان حقوق بشر ایران از کشته‌شدن دست‌کم 76 شهروند معترض توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی خبر داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید