امیرعبداللهیان خواستار بسته‌شدن پرونده ایران نزد آژانس شد

گروسی: آژانس نمی‌تواند تضمین کند فعالیت‌های ایران صرفا صلح‌آمیز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در اظهاراتی با اشاره به پرونده آثار اورانیوم‌ کشف‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام‌نشده این کشور گفت، «اراده سیاسی» لازمه‌ بسته‌شدن پرونده این کشور نزد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

اشاره امیرعبداللهیان در این مصاحبه به لغو بررسی پرونده «ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران» موسوم به «پی‌ ام دی» در سال 2015 است.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اواخر سال 2015 تصمیم گرفت با تصویب قطعنامه‌ای، تحقیقات خود پیرامون ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند تا آخرین مانع برای دستیابی به توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» در آن سال از میان برداشته شود.

به‌نظر می‌رسد وزیر خارجه ایران با طرح چنین خواسته‌ای، بار دیگر خواهان «اراده‌ای سیاسی» برای چشم‌پوشی شورای حکام آژانس از فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای این کشور است.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس روز گذشته در شصت و ششمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران هشدار داد که تحقیقات بازرسان آژانس درباره منبع این اورانیوم‌های کشف‌شده متوقف نخواهد شد.

امیرعبداللهیان در مصاحبه با وبسایت «المانیتور» مدعی شد، ایران تحقیقات «فنی» آژانس برای بررسی اتهامات علیه پرونده هسته‌ای ایران را خواهد پذیرفت. این در حالی است که تهران در خرداد سال جاری، برخی از دوربین‌های نظارتی آژانس در مراکز هسته‌ای این کشور را خاموش کرده و به گفته آژانس، مانع نظارت و تحقیقات بازرسان از برنامه اتمی این کشور شده است.

امیرعبداللهیان در این مصاحبه گفت، تهران تنها زمانی این دوربین‌ها را روشن خواهد کرد که برجام احیا شود.

بازرسان آژانس پیشتر در اردیبهشت ماه اعلام کرده بودند، ایران پاسخ‌های «فنی معتبری» درباره اورانیوم‌های کشف‌شده ارائه نداده است.

دریافت برخی تضمین‌های اقتصادی از آمریکا

وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از اظهارات خود به مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام پرداخت و گفت، در زمینه دستیابی به تضمین‌های اقتصادی از سوی آمریکا، پیشرفت‌هایی در هفته‌های اخیر حاصل شده است.

او در پاسخ به سوال مجری این مصاحبه گفت، در جریان سفر هفته گذشته هیات ایرانی به نیویورک، مقامات آمریکایی پیامی به همتایان ایرانی خود برای مذاکره مستقیم و بدون واسطه ارسال کرده‌اند که با مخالفت مقامات ایرانی مواجه شده است.

امیرعبداللهیان درباره آینده مذاکرات وین نیز گفت، اگر آمریکایی‌ها خواهان برگزاری دور دیگری از مذاکرات با وساطت اتحادیه اروپا باشند، ایران این پیشنهاد را رد نخواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید