نهمین شب اعتراضات ضدحکومتی؛ فراخوان فرهنگیان برای اعتصاب سراسری

سازمان حقوق بشر ایران کشته‌شدن دست‌کم 57 نفر در اعتراض‌های جاری را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه تظاهرات سراسری ضد‌حکومتی مردم ایران، شامگاه یکشنبه سوم مهر، برای نهمین شب متوالی، اعتراض‌ها در اکثر شهرهای این کشور ادامه داشت.

همزمان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از معلمان و دانش‌آموزان ایرانی خواست در اعتراض به سرکوب گسترده اعتراضات مردم، پادگانی شدن برخی مدارس توسط نیروهای امنیتی و دستگیری دانش‌آموزان، دانشجویان و دیگر معترضان از رفتن به مدارس در روزهای دوشنبه 4 مهر و چهارشنبه 6 مهر خودداری کنند.

این اعتراض‌ها و خیزش سراسری با سرکوب خشونت‌بار نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی مواجه شده و ده‌ها کشته و صدها مجروح برجای گذاشته است.

سازمان حقوق بشر ایران گزارش داده است که صدها نفر در اعتراضات جاری بازداشت و یا مجروح شده‌اند. این سازمان همچنین کشته‌شدن دست‌کم 57 نفر در اعتراض‌های جاری را تایید کرد.

در ویدئویی که شب گذشته در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد نشان می‌دهد که حسین اشتری، فرمانده کل انتظامی ایران، در میان ماموران یگان ویژه سرکوب معترضان روزهای اخیر می‌گوید: «یک ذره شک نکنید، مسیر ما درست است.» اشتری گفت: «اگر قاسم سلیمانی بود می‌گفت خوب کاری کردید.»

در نهمین شب اعتراضات ضدحکومتی در ایران و در پی پیوستن مردم زاهدان به معترضان سرتاسر کشور، ویدئوهایی از درگیری مسلحانه معترضان و نیروهای امنیتی در این شهر منتشر شد.

معترضان تهرانی شب گذشته، با تجمع در کوی سازمان آب منطقه شش تهران با شعار «امسال سال خونه، خامنه‌ای سرنگونه» به تظاهرات خود ادامه دادند.

بر اساس ویدیوی منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای امنیتی در خیابان صادقیه تهران گاز اشک‌آور به داخل خانه‌های مردم پرتاب می‌کنند.

‏طبق ویدیوی منتشرشده از معترضان در نارمک تهران، تظاهرکنندگان در حال سنگربندی در خیابان در برابر نیروهای امنیتی هستند.

شهروندان معترض در تهرانپارس، شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

معترضان در شهرهای مختلف با سر دادن شعارهایی نظیر «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور» و «جمهوری اسلامی نمی‌خواهیم» و «آخوند باید گم بشه» خواستار آزادی و سرنگونی نظام جمهوری اسلامی شدند.

بر اساس ویدیوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای امنیتی به تجمع شب گذشته معترضان یزد تیراندازی مستقیم کردند.

در ادامه اعتراضات، شهروندان معترض در سنندج، با شعار «مرگ بر دیکتاتور» به خیابان آمدند.

معترضان قزوین شامگاه یکشنبه، با پرتاب کوکتل مولوتوف خودروی نیروهای امنیتی که به سوی آنان حمله کرده بود را آتش زندند.

همزمان، ایرانیان خارج از کشور نیز که در شهرهای مختلف جهان با تجمعات اعتراضی، گردهمایی‌ و برنامه‌های متفاوتی در همبستگی با مبارزات مردم ایران و معترضان برگزار کردند.

اعتراضات ضد‌حکومتی جاری در ایران با قتل مهسا امینی توسط گشت ارشاد در روز جمعه 25 شهریور آغاز شد و سریعا به سراسر ایران گسترش یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید