کریم سجادپور: موجودیت جمهوری اسلامی ریشه مشکلات منطقه است

این یادداشت با بررسی تظاهرات مردم ایران علیه جان باختن مهسا (ژینا) امینی، به این نتیجه رسیده است که موضوع حجاب اجباری در ایران، در کنار دشمنی با آمریکا و اسرائیل، یکی از ارکان ایدئولوژیک باقی‌مانده حکومت دینی ایران است و مقامات تهران به راحتی از آن عبور نخواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کریم سجادپور، استاد دانشگاه «جرج تاون» آمریکا و پژوهشگر «موسسه کارنِگی»، در مقاله‌ای برای روزنامه «واشینگتن پست» از دولت جو بایدن خواسته است تا در تعامل با ایران، به جای پرداختن به مسائلی مانند تهدید هسته‌ای تهران و دیگر ردپاهای ایدئولوژی این کشور در منطقه، بر خود موجودیت این رژیم، به عنوان «ریشه» مشکلات تمرکز کند.

این یادداشت با بررسی تظاهرات مردم ایران علیه جان باختن مهسا (ژینا) امینی، شهروند 22 ساله ایرانی که توسط پلیس «گشت ارشاد» به قتل رسید، به این نتیجه رسیده است که موضوع حجاب اجباری در ایران، در کنار دشمنی با آمریکا و اسرائیل، یکی از ارکان ایدئولوژیک باقی‌مانده حکومت دینی ایران است و مقامات تهران به راحتی از آن عبور نخواهند کرد.

این نوشته روزنامه واشینگتن‌پست به مصاحبه هفته گذشته ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران و کریستین امان‌پور، مجری شبکه «سی‌ان‌ان» نیز اشاره کرده که به دلیل عدم موافقت امان‌پور با پوشش مورد نظر مقامات ایرانی در حین این گفت‌وگو، رئیسی در محل مصاحبه حضور نیافت.

بر اساس این یادداشت، تهران تنها زمانی سازش می‌کند که در برابر یک جبهه متحد بین‌المللی قرار بگیرد. نویسنده از دولت‌های خارجی، خبرگزاری‌های بین‌المللی و سازمان‌های غیردولتی خواسته است تا از مشروعیت بخشیدن به سیاست تبعیض جنسیتی جمهوری اسلامی دست بردارند.

سجادپور در ادامه تأکید کرده است، پاسخ مردم ایران به قتل مهسا امینی باید نحوه تعامل جهان با مقامات ایرانی را برای همیشه تغییر دهد.

به گفته او، این تغییر می‌باید شامل ارزیابی مجدد دولت بایدن درباره سیاست‌های خود در قبال ایران نیز باشد.

نویسنده این یاداشت در بخش پایانی خاطرنشان کرده است، گذار ایران از حکومتی دینی به دموکراسی ممکن است به سادگی انجام‌پذیر نباشد، اما این تغییر، «مهم‌ترین کلید برای دگرگونی خاورمیانه است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید