هشتمین شب تظاهرات سراسری در ایران؛ تداوم سرکوب و حمله به پادگان‌ سپاه

نیروهای سپاه پاسداران ایران به سوی معترضانی که قصد تسخیر پادگان «لشکر 10 سیدالشهدا» سپاه در شهر ری را داشتند، با استفاده از مهمات جنگی، تیراندازی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

در ادامه تظاهرات سراسری ضد‌حکومتی مردم ایران شامگاه شنبه 2 مهر خیابان‌های اغلب شهرهای این کشور صحنه خشونت و درگیری با معترضان و عقب‌نشینی و فرار ماموران امنیتی بود.

معترضان با سر دادن شعارهایی نظیر «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور» و «جمهوری اسلامی نمی‌خواهیم» و «آخوند باید گم بشه» خواستار آزادی و سرنگونی نظام جمهوری اسلامی شدند.

طبق ویدیوهای رسیده از ایران با تداوم تظاهرات به‌رغم خشونت‌ها، معترضان روز به روز با ابتکارعمل‌های جدیدی در برابر ماشین سرکوب متحد‌تر شده و بر خواسته‌های خود جهت رسیدن به آزادی‌ و سرنگونی نظام حاکم مصمم‌تر می‌شوند.

در مقابل نیروهای سرکوب‌ جمهوری اسلامی با متوسل شدن به خشونت‌های شدید علیه معترضان از جمله شلیک گلوله‌های جنگی و ساچمه‌ای، بمب‌های گاز اشک‌آور و برخوردهای فیزیکی تاکنون بسیاری از معترضان را کشته، زخمی یا بازداشت کرده‌اند.

از سویی معترضان که روز به روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود با گسترش دادن دامنه تظاهرات ضد‌حکومتی در شهرهای مختلف ایران رمق از نیروهای سرکوب گرفته و با ایجاد موانع، آتش‌زدن لاستیک خودروها و برخوردهای رو در رو با نیروهای سرکوب مقابله کرده و در بسیاری از موارد با آتش‌زدن خودروهای انتظامی، نیروهای یگان ویژه و ماموران امنیتی و لباس شخصی را به‌عقب رانده و از صحنه اعتراضات متواری ساختند.

ویدیویی که از اعتراضات ضد‌حکومتی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده صحنه‌هایی از خشونت ماموران یگان ویژه در رویارویی با معترضان در بندرانزلی را نشان می‌دهد.

افزایش آمار کشته شدگان اعتراضات

از طرفی با ادامه اعتراضات و شدیدتر شدن موج خشونت و سرکوب بر شمار کشته شدگان افزوده می‌شود. در تازه‌ترین آمار سازمان حقوق بشر ایران شنبه تعداد کشته‌شدگان اعتراضات جاری در ایران را دست‌کم 54 تن اعلام کرد.

به گفته این نهاد حقوق بشری پیکر کشته‌شدگان در بسیاری از موارد تنها در صورت تعهد برای برگزار نکردن تشییع جنازه عمومی به خانواده‌ها تحویل داده شده است.

سازمان حقوق بشر ایران همچنین گزارش داده که صدها نفر در اعتراضات جاری بازداشت و یا مجروح شده‌اند.

برخی رسانه‌های خارجی اما به‌نقل از مخالفان جمهوری اسلامی در خارج، شمار کشته شدگان تظاهرات ضدحکومتی جاری در ایران را بیش از 140 نفر و تعداد بازداشت شدگان را نزدیک به 5000 نفر گزارش کرده‌اند.

این در حالی است که خبرگزاری صدا و سیمای ایران شنبه 2 مهر با ادعای استناد به آمارهای غیررسمی تعداد معترضان کشته شده در این تظاهرات را تاکنون 41 نفر اعلام کرد.

حمله به پادگان سپاه

در ادامه اعتراضات بنا به ویدیوهای رسیده از شهر ری نیروهای سپاه پاسداران ایران شامگاه شنبه دوم مهر، برای متفرق کردن معترضان ضد‌حکومتی که قصد تسخیر پادگان «لشکر 10 سیدالشهدا» سپاه در شهر ری را داشتند، با استفاده از مهمات جنگی، تیراندازی کردند.

اعتراض مردم اصفهان

در هشتمین شب تظاهرات ضد‌حکومتی که دامنه‌ آن به بیش از هشتاد شهر ایران گسترش یافته، شهروندان اصفهان به‌طور گسترده‌ای به خیابان‌ها آمده و اعتراضات مدنی را در همبستگی با سایر هموطنان خود آغاز کردند.

ادامه قطع اینترنت و فیلتر شدن اسکایپ

وب‌سایت «نت‌بلاکس» که محدودیت دسترسی به اینترنت را در جهان رصد می‌کند شنبه فیلتر شدن پلتفرم اسکایپ در ایران را تایید کرد.

حکومت جمهوری اسلامی در جهت مقابله با خیزش مردم از چند روز گذشته دسترسی کاربران به «واتس‌اپ» و «اینستاگرام» را نیز قطع کرده است.

اعتراض مقابل سفارت ایران در آلمان

در خارج از ایران نیز تجمع‌هایی در همبستگی با اعتراضات مردم برگزار شده است. در تجمع مخالفان رژیم جمهوری اسلامی ایران که شنبه در همبستگی با تظاهرات ضد‌حکومتی مردم ایران در مقابل سفارت ایران در آلمان برگزار شده بود با اقدامات تحریک‌آمیز یکی از کارمندان این سفارتخانه در برابر تجمع کنندگان معترض به خشونت کشیده شد.

درگیری در مقابل سفارت ایران در برلین با دخالت نیروهای پلیس و تعدادی از برگزارکنندگان کنندگان تجمع اعتراضی پایان یافت.

حملات توپخانه‌ای سپاه به اقلیم کُردستان عراق

از سویی کانال تلگرامی خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران ایران، شنبه از حملات توپخانه‌ای «قرارگاه حمزه» به نیروهای کُرد مخالف حکومت جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان عراق همزمان با گسترده شدن اعتراضات در ایران خبر داد.

این حملات سپاه در واکنش به خیزش مردمی و گسترش موج جدید اعتراضات ضد‌حکومتی در ایران که جرقه آن از استان کُردستان زده شده و تاکنون به سقوط شهر اشنویه در دست شهروندان معترض کُرد انجامیده است صورت می‌گیرد و منطقه مرزی «سیدکان» در شمال اربیل را هدف قرار داده است.

روابط عمومی نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران با انتشار بیانیه تهدیدآمیزی علیه مردم و مقامات اقلیم کُردستان عراق، تاکید کرده که عملیات آتش‌باری و حملات توپخانه‌ای آن علیه مناطقی که مدعی شده مقر احزاب کُرد ایرانی مخالف جمهوری اسلامی در خاک این اقلیم است، ادامه خواهد یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید