اميرعبداللهيان: دخالت آمریکا در اعتراضات ايران با پیام‌های دیپلماتيک در تعارض است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر گفته بود که اتحادیه اروپا همه طرف‌ها را به عبور از آخرین مرحله مذاکرات تشویق می‌کرد اما پاسخ اخیر ایران به پیشنهاد این اتحادیه مانع رسیدن به توافق شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه شامگاه یکشنبه در دیدار با وزیرخارجه عراق حمایت دولت آمریما از اعتراضات مردم ایران را «مداخله‌گرانه» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران «ایرنا»، در این دیدار که در حاشیه نشست ٧٧ مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد، امیرعبداللهیان اظهارات مقامات آمریکایی در روزهای اخیر درباره اعتراضات ایران را «در تعارض آشکار با پیام های مکرر دیپلماتیک کاخ سفید به ایران در مورد ضرورت توافق» ارزیابی کرد.

در جدیدترین موضع از سوى مقامات دولت بايدن، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید از تغيير رويكرد در مقایسه با اعتراضات سراسری سال ۸۸ و روزهای اخیر ایران اشاره کرد.

ساليوان در مصاحبه با «ان‌بی‌سی‌نیوز» تلویحا گفت که دولت بایدن از اشتباه دولت اوباما آموخته که موضع در این زمینه باید قاطع، روشن و اصول‌مند باشد.

این در حالی است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران که هم‌اکنون در نیویورک بسر می‌برد، از ارسال «پیام آمریکایی‌ها در روزهای اخیر مبنی بر داشتن اراده و حسن نیت» برای رسیدن به توافق خبر داد.

با این حال، رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران روز شنبه گفته بود که دولت جمهوری اسلامی با تظاهرکنندگان مسالمت‌جو وحشیانه برخورد می‌کند و دسترسی شهروندان به اینترنت را قطع کرده است.

مالی در صفحه توییتر خود نوشت: «ایالات متحده برای کمک به مردم ایران در برقراری ارتباط با یکدیگر اقدام می‌کند.»

در همین رابطه، وزارت خزانه‌داری آمریکا جمعه اول مهر، به‌رغم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دستورالعملی را به‌منظور گسترش دامنه خدمات اینترنتی برای ایرانیان صادر و اعلام کرد که تحریم‌ها شامل این خدمات نمی‌شود.

پیشتر، وزارت خزانه‌داری در واکنش به توییت ایلان ماسک که وعده داده بود به دنبال مجوزی برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای به ایرانیان است، از تحریم نبودن برخی خدمات مربوط به اینترنت خبر داده بود.

وزارت خارجه ایران در واکنش اعلام کرد که این اقدام آمریکا در چارچوب رفتار خصمانه ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید