اعتراضات سراسری؛ وزارت خارجه ایران سفرای بریتانیا و نروژ را احضار کرد

ایران طی هشت روز اخیر شاهد یکی از گسترده‌ترین اعتراضات سراسری ضد حکومتی بود که در واکنش به کشته شدن مهسا امینی، دختر 22 ساله کرد توسط گشت ارشاد رخ داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی گسترش اعتراضات سراسری در ایران و پوشش خبری آن توسط شبکه‌های تلویزیونی خارجی، وزارت خارجه ایران‌ به‌دلیل آن چه «فضاسازی‌های خصمانه رسانه‌های فارسی‌زبان لندن‌نشین» عنوان کرده، سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرد.

وزارت خارجه ایران، یک‌شنبه 3 مهر با اعلام اعتراض خود به میزبانی بریتانیا از شبکه‌های تلویزیونی که «در روزهای اخیر تحریک و دعوت به اغتشاش» کردند، این امر را «به منزله دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران و اقدام علیه حاکمیت ملی» خود تلقی کرده است.

جمهوری اسلامی با هدف سرکوب اعتراضات مردمی همواره آنها را «اغتشاش و آشوب» توصیف می‌کند.

همزمان، سفیر نروژ در تهران هم به‌دلیل آن چه وزارت خارجه ایران آن را «مواضع مداخله‌جویانه رئیس پارلمان نروژ در قبال تحولات داخلی جمهوری اسلامی ایران» عنوان کرده، احضار شد.

ایران طی هشت روز اخیر شاهد یکی از گسترده‌ترین اعتراضات سراسری ضد حکومتی بود که در واکنش به کشته‌شدن مهسا امینی، دختر 22 ساله کرد توسط گشت ارشاد رخ داد.

به گفته سازمان‌های حقوق بشری، بیش از 50 نفر از شهروندان‌ معترض ایرانی طی این اعتراضات توسط شلیک مستقیم نیروهای امنیتی کشته شدند.

مقامات امنیتی و انتظامی ایران هم از بازداشت صدها نفر در استان‌های گوناگون کشور به جرم مشارکت در این اعتراضات خبر دادند.

در همین رابطه، جمعی از وکلای ایرانی در بیانیه‌ای با «محکومیت شدید رفتارهای غیرقانونی و غیرانسانی حکومت جمهوری اسلامی و حمایت همه‌جانبه از جنبش اعتراضی مردم ایران»، از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستند با تشکیل فوری «کمیسیون حقیقت‌یاب» درباره روند غیرانسانی سرکوب و کشتار در ایران تحقیق کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید