اعتراضات سراسری؛ درخواست تشکیل «کمیته حقیقت‌یاب» توسط جمعی از وکلای ایرانی

جمعی از سینماگران ایران در واکنش به سرکوب اعتراضات جاری در ایران بار دیگر بیانیه‌ای با درخواست «تفنگت را زمین بگذار» خطاب به نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی منتشر کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جمعی از وکلای ایرانی در بیانیه‌ای با «محکومیت شدید رفتارهای غیرقانونی و غیرانسانی حکومت جمهوری اسلامی و حمایت همه‌جانبه از جنبش اعتراضی مردم ایران»، از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستند با تشکیل فوری «کمیسیون حقیقت‌یاب» درباره روند غیرانسانی سرکوب و کشتار در ایران تحقیق کند.

در این بیانیه از دولت‌های دموکراتیک در کشورهای آزاد خواسته شده «بجای اصرار بر مذاکره با حکومت مستبد و سرکوبگر جمهوری اسلامی، فورا سفرای خود را از ایران فرا بخوانند».

وکلای ایرانی از همتایان خود در سراسر جهان و کانون‌های وکلای داخلی و بین‌المللی درخواست کردند جهت حفظ حقوق بازدداشت‌شدگان و جلوگيری از پايمال‌شدن حقوق انسان‌ها از سوی نيروهای امنيتی، «کمیته‌ بین‌المللی دفاع از بازداشت‌شدگان» را تشکیل دهند.

این بیانیه توسط شیرین عبادی، مهرانگیز کار، سعید دهقان، حسین رئيسی و جمعی دیگر از وکلای دادگستری ایرانی امضا شده است.

در همین رابطه، جمعی از سینماگران ایران در واکنش به سرکوب اعتراضات جاری در ایران بار دیگر بیانیه‌ای با درخواست «تفنگت را زمین بگذار» خطاب به نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی منتشر کردند.

در این بیانیه با حمایت از اعتراضات مردمی در ایران و درخواست عدم سرکوب این اعتراضات آمده است: «دیگر بار به همه افرادی که در یگان‌های نظامی تبدیل به عامل سرکوب و خشونت علیه مردم شده‌اند یادآوری می‌کنیم این تفنگ‌ها با سرمایه عمومی برای دفاع از مردم در اختیارشان قرار گرفته. اسلحه به سمت مردم و جوانان ایران نگیرید. به آغوش ملت بازگردید.»

اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی هم در ویدیویی به زبان انگلیسی از هنرمندان، سینماگران، روشنفکران و فعالین حقوق مدنی در سراسر جهان دعوت کرد با زنان و مردان شجاع ایران اعلام همبستگی کنند.

نهاد سیاسی کردهای شمال سوریه، «روژاوا» هم در بیانیه‌ای پیرامون اعتراضات سراسری در ایران اعلام کرد: «مهسا امینی نماد مبارزه‌ای نوین شد که ایران را برای جمهوری اسلامی به دوزخ مبدل کرده است. این یک انقلاب است. انقلابی به پیشاهنگی زنان که رژیم ملاها را به لرزه درآورده است. خواستار حمایت از خیزش مردم ایران هستیم.»

کیهان کلهر، نوازنده و موسیقی‌دان ایرانی نیز در پستی اینستاگرامی با تاکید بر لزوم ادامه فعالیت‌های فرهنگی همزمان با اعتراضات در ایران گفت: «تمام صحنه‌هایی که روی آن ساز بزنم، تریبون مردم آزادی‌خواه و آزادگان به تنگ آمده سرزمینم ایران خواهد بود.»

همزمان با گسترش اعتراضات در ایران، ایرانیان مقیم در کشورهای دیگر از جمله آلمان، سوئد، دانمارک، هلند، استرالیا و کانادا با برگزاری تجمعات اعتراضی از معترضان در کشور حمایت کرده و خواستار همبستگی و پشتیبانی جامعه جهانی و نهادهای بین‌المللی از مردم ایران شدند.

برخورد وحشیانه

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران هم پیرامون اعتراضات مردمی علیه جمهوری اسلامی گفت که دولت ایران با تظاهرکنندگان مسالمت‌جو وحشیانه برخورد می‌کند و دسترسی شهروندان به اینترنت را قطع کرده است.

او افزود: «ایالات متحده برای کمک به مردم ایران در برقراری ارتباط با یکدیگر اقدام می‌کند.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا جمعه، به‌رغم تحریم‌ها علیه ایران، دستورالعملی را به‌منظور گسترش دامنه خدمات اینترنتی برای ایرانیان صادر و اعلام کرد که تحریم‌ها شامل این خدمات نمی‌شود.

از سویی، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این اقدام آمریکا گفت: «این تلاش‌ها برای نقض حاکمیت ما بی‌پاسخ نخواهد ماند.»

اعتراضات ضد‌حکومتی کنونی در ایران با قتل مهسا امینی توسط گشت ارشاد در روز جمعه 25 شهریور آغاز شد و سریعا به سراسر ایران گسترش یافت.

به گزارش نهادهای حقوق بشری دست‌کم 40 نفر طی این اعتراضات با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی کشته و صدها نفر از جمله زنان و دختران معترض به حجاب اجباری بازداشت شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید