بیانیه 13 نهاد حقوق‌بشری: جامعه جهانی باید اقدام محکمی علیه ایران اتخاذ کند

نهادهای حقوق بشری ایرانی: جامعه جهانی نباید در برابر خشونت و اقدامات سرکوب‌ رژیم ایران سکوت اختیار کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بیانیه‌ای، 13 سازمان حقوق‌بشری ایرانی، از جمله عدالت برای ایران، احراز، سازمان حقوق‌بشر ایران، کردپا و شبکه حقوق‌بشر کردستان، بنیاد برومند و بنیاد سیامک پورزند، درباره سرکوب معترضان در ایران، خواستار واکنش شدید جامعه بین‌المللی و محکومیت اقدامات سرکوب‌ رژیم ایران شدند.

این نهاد‌ها از جامعه بین‌المللی خواسته‌اند که مقابل حکومت ایران که زنان و معترضان را سرکوب می‌کند، اقدامی «قوی» انجام دهد.

در این بیانیه که روز جمعه 1 مهر منتشر شده، آمده که با توجه به حضور روز‌افزون معترضان ایرانی که به‌رغم «خطر جانی»، «برای مطالبه حقیقت و احقاق حقوق اساسی خود» به خیابان‌ها می‌آیند، جامعه جهانی نباید در برابر خشونت و اقدامات سرکوب‌ رژیم ایران سکوت اختیار کند.

نویسندگان این بیانیه از کشورهای جهان خواسته‌اند که از فرصت‌های ارائه شده در جلسات جاری سازمان ملل استفاده کنند. آن‌ها از مجمع عمومی سازمان ملل و شورای حقوق بشر این نهاد بین‌المللی نیز خواسته‌اند که برای محکوم کردن سرکوب خشونت‌آمیز معترضان در ایران و پایبندی ایران به تعهدات حقوق بشری خود اقدام کنند.

در این بیانیه تاکید شده که جامعه جهانی باید متفاوت از موضع‌گیری‌های گذشته، اقدامی قوی و محکم علیه ایران اتخاذ کند.

این نهادهای حقوق بشری خواهان ایجاد یک مکانیسم تحقیق و پاسخگویی در مورد تخلفات فاحش حقوق بشر و رسیدگی به جنایاتی شده‌اند که مقامات ایرانی در نقض قوانین بین‌المللی مرتکب می‌شوند.

این نهادهای حقوق‌بشری، نسبت به«سفیدشویی» جنایات جمهوری اسلامی هشدار داده و از سناریوسازی‌های حکومت ایران برای سلب مسئولیت از خود در قتل مهسا امینی خبر داده‌اند.

امضاکنندگان این بیانیه، بنیاد عبدالرحمن برومند، سازمان «همه حقوق‌ بشر برای همه ایران»، سازمان آرتیکل 19، انجمن دفاع از حقوق بشر آذربایجانی‌ها در ایران(آهراز)، فعالان حقوق بشر در ایران، سازمان حقوق بشر ایران، مرکز اسناد حقوق بشر ایران، سازمان با هم علیه مجازات اعدام، ایمپکت ایران، شبکه حقوق بشر کردستان، سازمان حقوق بشری کردپا، بنیاد سیامک پورزند و سازمان عدالت برای ایران هستند.

اعتراضات ضد‌حکومتی جاری در ایران با قتل مهسا امینی که در بازداشت گشت ارشاد بود آغاز شده و مردم معترض در هفت روز گذشته خیابان‌ها را ترک نکرده و با دست‌خالی مقابل نیروهای سرکوب رژیم ایران ایستاده‌اند. مهسا امینی روز جمعه 25 شهریور درپی سه روز کما، در بیمارستان کسری تهران جان باخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید