ششمین شب تظاهرات ضد‌حکومتی مردم ایران؛ ادامه خشونت و قطع اینترنت

نهادهای اطلاعاتی و امنیتی در پی ناکامی سرکوب و اقدامات خشونت‌بار علیه معترضان همچنان قصد دارند با فرستادن پیامک‌های تهدید و هشدار‌آمیز به کاربران تلفن‌های همراه، مردم ایران را از پیوستن به موج فزاینده تظاهرات آزادی‌خواهانه در این کشور بازدارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

تظاهرات ضد‌حکومتی مردم ایران که در اعتراض به خشونت‌ علیه زنان و در واکنش به قتل مهسا امینی در بازداشت و شکنجه ماموران گشت ارشاد شعله‌ور شد، به‌رغم تداوم خشونت و سرکوب شدید علیه معترضان و فشارها بر خانواده‌های کشته شدگان و مجروحان برای ششمین شب متوالی و با پیوستن شمار زیادی از مردم در شهرهای مختلف این کشور ادامه یافت.

گزارش‌ها از ایران حاکی از این است که اینترنت در بسیاری از نقاط این کشور یا کاملا قطع شده یا سرعت آن به شدت محدود شده است.

شبکه اجتماعی «اینستاگرام» و پیام‌رسان «واتس‌اپ» نیز بدون فیلترشکن قابل دسترسی نیستند. همچنین گزارش‌هایی از فیلتر شدن واتس‌اپ برای شهروندانی که با شماره ایرانی خود در خارج از مرزهای این کشور از این اپلیکیشن استفاده می‌کردند، مخابره شده است.

قطع دسترسی کاربران ایرانی واتس‌اپ در خارج از این کشور باعث شده درباره احتمال همکاری «متا»، شرکت دارای مالکیت شبکه‌های اجتماعی فیسبوک، اینستاگرام و اپلیکیشن واتس‌اپ، با رژیم ایران گمانه‌‌هایی مطرح شود.

در پاسخ اما، شبکه پیام‌رسان واتس‌اپ پنج‌شنبه 31 شهریور در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که شماره‌های تماس کاربران ایرانی را مسدود نکرده است.

این شبکه همچنین نوشت: «در تلاش هستیم که دوستان ایرانی خود را در ارتباط نگه داریم و هر اقدامی را در حد توان فنی خود انجام خواهیم داد تا خدمات خود را فعال و مداوم نگه داریم.»

در خیابان‌ها نیز، به‌رغم اقدامات سرکوب‌گرانه نیروهای امنیتی و قطع اینترنت، معترضان در تهران حضور گسترده داشتند و علیه رژیم جمهوری اسلامی شعار دادند. همزمان صفحه توئیتر «1500 تصویر» که اخبار مربوط به اعتراضات را پوشش می‌دهد، با انتشار ویدیو‌هایی از تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی رژیم به سوی معترضان در تهران خبر داده است.

سازمان حقوق‌بشری «هه‌نگاوه» نیز با انتشار ویدیویی از محاصره ساختمان کلانتری در شهر اشنویه در استان آذربایجان غربی خبر داده و نوشته است که ماموران داخل این ساختمان به سمت معترضان آتش گشوده‌اند.
ویدیوها از سنندج نیز حاکی از درگیری مردم با ماموران امنیتی است.

همزمان، تصاویری از پیامک‌های فله‌ای ستاد خبری وزارت اطلاعات ایران به دست «العربیه فارسی» رسیده که نشان می‌دهد، نهادهای اطلاعاتی و امنیتی در پی ناکامی سرکوب و اقدامات خشونت‌بار علیه معترضان همچنان قصد دارند با فرستادن پیامک‌های تهدید و هشدار‌آمیز به کاربران تلفن‌های همراه، مردم ایران را از پیوستن به موج فزاینده تظاهرات آزادی‌خواهانه در این کشور بازدارند.

از صبح روز پنج‌شنبه موج جدید و گسترده‌ای جهت بازداشت فعالان مدنی و سیاسی آغاز شده است. بنا بر اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، حسین رونقی، فعال آزادی بیان و اینترنت در تهران بازداشت شده است. در شهرهای کردنشین، محمد ولی‌زاده، دانشجوی فیزیک دانشگاه ارومیه، ژینا مدرس گرجی، فعال حقوق زنان در سنندج و مژگان کاووسی، نویسنده کُرد در منزل شخصی خود بازداشت شده‌اند.

سرکوب در ایران، در حالی به روال سال‌های گذشته با قطع اینترنت شدت گرفته که روزنامه «کیهان» در یادداشتی پنج‌شنبه از برگزاری تجمع هواداران حکومت در چند روز آینده خبر داده است.

اعتراضات ضد‌حکومتی در ایران ابتدا با قتل مهسا (ژینا) امینی آغاز شد، ولی به سرعت کلیت نظام سیاسی ایران و رهبری آن علی خامنه‌ای را هدف گرفت.

معترضان طی روزهای اخیر برخی مراکز دولتی را به محاصره در آورده و خودروها و کانکس پلیس را به آتش کشیده‌اند. برخی معترضان روز چهارشنبه در تهران شعار، «وای به روزی که مسلح شویم» سر می‌دادند.

مهسا امینی زن جوان 22 ساله‌ای بود که روز سه‌شنبه 22 شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت شد و روز جمعه 25 شهریور در پی شدت جراحات وارده در اثر شکنجه ضربه مغزی شده و در بیمارستان کسرای تهران جان باخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید