كشته‌شدن یک افسر ارتش هنگام سركوب معترضان در قوچان

پیشتر خبرگزاری «ایرنا» از کشته‌شدن یک همیار پلیس در شیراز در جریان درگیری با معترضان خبر داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «تسنیم»، وابسته به سپاه پاسداران ایران اعلام کرد «مسلم جاویدی مهر» از افسران تیپ نیروی زمینی ارتش قوچان «در حین کمک به متفرق‌سازی اغتشاشگران این شهرستان» کشته شده است.

این نخستین تایید رسمی مبنی بر استفاده از ارتش برای سرکوب معترضان در ایران است.

پیشتر خبرگزاری «ایرنا» از زخمی‌‌شدن چهار مامور پلیس و کشته‌شدن یک همیار پلیس در شیراز در جریان درگیری با معترضان خبر داده بود.

ارتش جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای با اعلام حمایت از نیروی انتظامی تاکید کرد که «آمادگی مقابله با توطئه‌های گوناگون دشمنان» را دارد.

در بیانیه ارتش آمده است نیروهای مسلح «به دشمنان اجازه نخواهند داد تا از موقعیت به وجود آمده سوء‌استفاده کنند».

از سویی غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران، پنج‌شنبه، 31 مهر، خواستار «برخورد بازدارنده و فوری» دادستان کل کشور و مراجع قضایی با «عناصر اصلی اغتشاشگر و آشوب‌طلب حرفه‌ای» شد.

به گزارش خبرگزاری «ایلنا»، اژه‌ای در تماس با دادستان‌های سراسر کشور گفت که این برخورد باید با افرادی صورت گیرد که «به اموال عمومی و دولتی خسارت وارد کرده‌اند، در برابر پلیس تمرد می‌کنند، و مرتبطین با سرویس‌های جاسوسی خارج از کشور» هستند.

مقامات جمهوری اسلامی همواره از واژه «اغتشاشگر، آشوب‌گر، اخلالگر و معاند»، برای اشاره به معترضین در جریان اعتراض‌های مدنی استفاده می‌کنند.

اعتراضات ضد‌حکومتی اخیر در ایران که شروع آن با قتل مهسا (ژینا) امینی آغاز شد، برای ششمین شب متوالی ادامه یافت. در اغلب شهرهای ایران، تجمعات گسترده معترضان با خشونت نیروهای امنیتی روبرو شد.

سازمان حقوق بشر ایران شب گذشته اعلام کرد تعداد کشته‌شدگان تا روز ششم اعتراضات به 36 نفر رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید