راهپیمایی بی‌رونق حکومتی؛ فراخوان مردمی برای گسترش اعتراضات

بر اساس فراخوان‌های منتشر شده توسط معترضان ایرانی، قرار است مردم شهرهای مختلف ایران عصر روز جمعه یکم مهرماه برای هفتمین روز پیاپی به خیابان‌ها بیایند و تجمع اعتراضی علیه حکومت برگزار کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گفته شاهدان عینی، پس از فراخوان‌ برای برگزاری تظاهرات حکومتی در شهرهای ایران، تعداد بسیار کمی از شهروندان بعد از نماز جمعه امروز در این تظاهرات حضور یافتند و این فراخوان با شکست مواجه شده است.

صدور بیانیه‌های تهدیدآمیز سپاه پاسداران، ارتش، نهادهای امنیتی، قطع اینترنت و مواضع امامان جمعه نشان می‌دهد که برگزاری تظاهرات حکومتی در حد انتظار مقامات جمهوری اسلامی نبوده است.

Advertisement

احمد خاتمی، امام جمعه تهران با توصیف معترضان به «اغتشاشگر»، این اعتراضات را ناچیز و کم‌دامنه دانست و هدف آن را «تحت تاثیر قرار دادن سفر رئیس جمهوری ایران به نیویورک» به‌شمار آورد. او از قوه قضائیه و نیروهای امنیتی و انتظامی خواست در برخورد با معترضان «قاطعیت» نشان دهند.

مقامات جمهوری اسلامی همواره معترضان به شرایط موجود را با واژه‌های «اغتشاشگر، آشوب‌گر، اخلالگر و معاند» توصیف و مورد خطاب قرار می‌دهند.

سعیدی، امام جمعه قم هم با حمله به فضای مجازی به‌دلیل انعکاس اخبار اعتراضات در ایران گفت: «فکری فوری برای فضای مجازی رها و بی‌حساب و کتاب که منشا فساد و فتنه بسیار است گرفته شود.» او گفت که «آشوب‌گران» از طریق فضای مجازی «در پی آشوب و تخریب اموال عمومی» هستند.

به دنبال ادامه اعتراضات سراسری در ایران، جمهوری اسلامی چهارشنبه 30 شهریور دسترسی به واتس‌اپ و اینستاگرام را قطع کرد. همزمان گزارش‌هایی از فیلتر شدن واتس‌اپ برای شهروندانی که با شماره ایرانی خود در خارج از مرزهای این کشور از این اپلیکیشن استفاده می‌کردند، مخابره شده است.

واتس‌اپ در پیامی در توییتر در واکنش به این محدودیت‌ها نوشت: «از حق مردم برای دسترسی به سیستم پیام‌رسان خصوصی حمایت می‌کنیم. شماره‌های ایرانیان را مسدود نکرده‌ایم. ما در حال تلاش برای حفظ ارتباط دوستان ایرانی‌مان هستیم و هرچه در ظرفیت فنی‌مان امکان‌پذیر باشد، برای ادامه فعالیت خدمات در ایران انجام خواهیم داد.»

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد هم با دفاع از گشت ارشاد و برخورد نیروهای امنیتی با معترضان گفت: «معلوم نیست چرا عده‌ای به دنبال جمع‌آوری گشت ارشاد در کشور هستند و در این مساله نیروی انتظامی به وظیفه خود در برابر بی‌حجابی عمل می‌کند و به طور قطع با جوانان مجرد که نمی‌توان با زنان بی‌حجاب برخورد کرد لذا باید از زنان برای این موضوع استفاده کرد.»

پس از اعتراضات گسترده عمومی به قتل مهسا امینی توسط گشت ارشاد، برخی مقامات حکومتی پیشین و کنونی با هدف کنترل شرایط اعتراضی، خواستار تغییر قانون گشت ارشاد شدند.

با این حال شعار معترضان ایرانی که راس هرم قدرت و به‌طور مشخص علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را مورد هدف قرار داده، فراتر از برچیدن گشت ارشاد به‌نظر می‌رسد.

در همین رابطه، بر اساس فراخوان‌های منتشر شده توسط معترضان ایرانی، قرار است مردم شهرهای مختلف ایران عصر روز جمعه یکم مهرماه برای هفتمین روز پیاپی به خیابان‌ها بیایند و تجمع اعتراضی علیه حکومت برگزار کنند.

اعتراضات گسترده عمومی در ایران پنج‌شنبه ششمین روز متوالی خود را پشت سر گذاشت و طبق گزارش سازمان حقوق بشر ایران دست‌کم‌ 36 معترض با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی ایران کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید