قتل مهسا امینی و سركوب معترضان؛ آمریکا گشت ارشاد و 7 مقام امنیتی ایران را تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در تازه‌ترین اقدام جهانی در حمایت از مردم معترض ایران، وزارت خزانه‌داری آمریکا پلیس امنیت اخلاقی و 7 تن ازمقامات امنیتی ایران را به‌دلیل «آزار و خشونت علیه زنان ایرانی و نقض حقوق معترضان» تحریم کرد. در پی اجرای اینتحریم کلیه دارایی‌ها و اموال این افراد و نهادها در آمریکا مسدود شده، افراد مرتبط با این نهادها و کسانی‌که خودشانتحریم شده‌اند حق ورود به آمریکا را نخواهند داشت و حتی موسساتی که با این افراد و سازمان ها مراوده مالی داشتهباشند نیز مجازات خواهند شد.

محمد رستمی، فرمانده پلیس امنیت اخلاقی اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات ایران، سالار آبنوش جانشین فرماندهی بسیج،قاسم رضایی، فرمانده انتظامی نیروهای انتظامی ایران، منوچهر امان اللهی، فرمانده نیروی زمینی ارتش استانچهارمحال و بختیاری و کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی، افرادی هستند که روز پنج شنبه31 شهریور توسط دولت امریکا تحریم شده‌اند.

اعتراضات ایران

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده که همه این افراد یا در قتل مهسا امینی و ازار و خشونت علیه زنان نقش داشته‌اند یادر اعتراضات قبلی در سرکوب معترضان دست داشته‌اند.

در همین باره، جانت ال. یلن، وزیر خزانه داری آمریکا «مهسا امینی» را «شجاع توصیف کرده و گفته است که «مرگ اودر حالی که بازداشت پلیس اخلاق ایران بوده، نمود دیگری از اقدام حکومت ایران علیه مردم خود است.»

یلن قتل مهسا امینی را «بی‌وجدانی» خوانده و ضمن محکومیت آن از حکومت ایران خواسته که از خشونت علیه زنان ومعترضانی که مطابق حق تجمع مسالمت‌آمیز و آزادی بیان خود در حال اعتراض هستند، دست بردارد.

او اقدام وزارت خزانه داری آمریکا برای تحریم پلیس اخلاق ایران و مقامات ارشد امنیتی ایران را که مسئول این ظلمهستند، «نشان‌دهنده تعهد آشکار دولت بایدن - هریس برای دفاع از حقوق بشر و حقوق زنان در ایران و جهان» دانستهاست.

وزارت خزانه‌داری آمریکا
وزارت خزانه‌داری آمریکا

اعتراضات ضدحکومتی در ایران ابتدا با قتل مهسا (ژینا) امینی آغاز شد، ولی به سرعت خود نظام سیاسی ایران را هدفگرفت. معترضان در روزهای اخیر برخی مراکز دولتی را تسخیر کرده و خودروها و کانکس پلیس را به آتش کشیده‌اند. روزچهارشنبه برخی معترضان شعار، «وای به روزی که مسلح شویم» سر می‌دادند.

مهسا امینی زن جوان 22 ساله‌ای بود که روز سه شنبه 22 شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت شد و روز جمعه 25 شهریور در اثر شدت جراحات وارده در بیمارستان کسری تهران جان باخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size