ششمین روز تظاهرات ضد‌حکومتی در ایران؛ ادامه سرکوب امنیتی و رسانه‌ای

سازمان‌ حقوق‌بشر ایران: تاکنون دست‌کم 31 معترض در تظاهرات ضدحکومتی چند روز اخیر در ایران کشته شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در ششمین روز از تظاهرات ضد‌حکومتی مردم ایران که در اعتراض به خشونت‌ علیه زنان و در واکنش به قتل مهسا امینی در بازداشت و شکنجه ماموران گشت ارشاد شعله‌ور شد، اینترنت در بسیاری از نقاط این کشور یا کاملا قطع شده یا سرعت آن به شدت محدود شده است.

بنا به گزارش‌های رسیده «اینستاگرام» و « واتس‌اپ» به کلی فیلتر شده‌اند ولی به‌رغم محدودیت‌ها و اختلالات ایجاد شده هنوز برخی شهروندان توانسته‌اند ویدیوهای خود از جو سنگین امنیتی در شهرها را به بیرون از کشور ارسال کنند.

همزمان با خفقان حاکم بر شهرهای ایران، صدا و سیمای جمهوری اسلامی در بخش خبری ساعت 14 روز پنج‌شنبه تعداد جان‌باختگان اعتراضات را 17 نفر اعلام کرد.

سازمان‌ حقوق‌بشر ایران اما، از کشته شدن دست‌کم 31 معترض در تظاهرات ضدحکومتی چند روز گذشته خبر داده است. عفو بین‌الملل نیز تعداد شهروندان معترض کشته شده را دست کم 16 نفر اعلام کرد.

نهادهای حقوق‌بشری نظیر عفو بین‌الملل و سازمان حقوق بشر ایران از سران جهان که در مجمع عمومی سازمان ملل گرد آمده‌اند، خواسته‌اند که با واکنش فوری و فشار بر مقامات ایرانی مانع از کشتار شمار بیشتری از ایرانیان معترض شوند.

به‌رغم واکنش‌های گسترده بین‌المللی گزارش‌ها از تهران حاکی از جو شدیدا امنیتی، بازداشت بیش از 30 دانشجوی معترض و تهدید روزنامه‌نگاران به بازداشت است. در همین حین، بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی از خطر کشتار گسترده شهروندان با وجود قطع اینترنت ابراز نگرانی کرده‌اند.

همچنین از تهران گزارش شده که صبح روز پنج‌شنبه 31 شهریور ماموران امنیتی به منزل نیلوفر حامدی، خبرنگار حوزه اجتماعی روزنامه «شرق» یورش برده و او را بازداشت کرده‌اند.

از شمار بازداشتی‌ها در شهرهای مختلف ایران اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» تعداد بازداشتی‌های روز چهارشنبه 30 شهریور، ده‌ها شهروند کُرد در شهرهای کُردستان بازداشت شده‌اند. هه‌نگاو از کشته‌شدن 8 نفر دیگر در اعتراضات روز چهارشنبه خبر داده که تعداد کشته‌های اعتراضات اخیر در کردستان را دست‌کم به 15 نفر می‌رساند.

این در حالیست که نهادهای حقوق‌بشری آمار مربوط به کشته شدگان، زخمی‌ها و بازداشتی‌ها در تظاهرات جاری ایران را بیش از آمار کنونی ارزیابی کرده‌اند.

از سنندج، مرکز استان کُردستان، ویدیوهایی از درگیری معترضان در عصر پنج شنبه 31 شهریور منتشر شده که حاکی از درگیری شدید بین ماموران رژیم و مردم معترض است. جوانان بی‌دفاع معترض با دست خالی و پرتاب سنگ در این ویدیو در مقابل خشونت و سرکوب نیروهای امنیتی و پلیس، مقاومت می‌کنند.

در همین حین، سپاه پاسداران ایران مانند همیشه با صدور بیانیه‌ای اعتراضات اخیر مردم ایران را نیز «توطئه» دانسته و معترضان را تهدید به سرکوب شدید کرد.

سپاه پاسداران پنج‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد اعتراضات مردمی علیه حکومت ایران که در اعتراض به خشونت علیه زنان و واکنش به قتل مهسا (ژینا) امینی تحت شکنجه گشت ارشاد، آغاز شده را واکنش انتقامی به «موفقیت‌های» جمهوری اسلامی همانند «عضویت در سازمان شانگهای» و «سفر الهام‌بخش» ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری این کشور به نیویورک دانست.

همزمان روزنامه «کیهان» هم در یادداشتی از برگزاری تظاهرات هواداران جمهوری اسلامی که معمولا در همه اعتراضات و به منظور مشروعیت‌بخشیدن به سرکوب معترضان انجام می‌شود، خبر داده است.

تظاهرات ضد‌حکومتی در ایران ابتدا در اعتراض به قتل مهسا (ژینا) امینی و خشونت علیه زنان آغاز شد، ولی به سرعت خود نظام سیاسی حاکم بر ایران و رهبری جمهوری اسلامی را هدف گرفت. معترضان در روزهای اخیر برخی مراکز دولتی را تسخیر کرده و خودروها و کانکس‌های پلیس را به آتش کشیده‌اند.

مهسا امینی زن جوان 22 ساله‌ اهل سقز در استان کُردستان بود که سه‌شنبه 22 شهریور توسط گشت ارشاد در سفر به تهران بازداشت شد و جمعه 25 شهریور در اثر شکنجه ماموران و شدت جراحات وارده ضربه مغزی شده و در بیمارستان کسرای تهران جان باخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید