ایران به‌رغم فشارهای تحریمی از موشک‌های جدید رونمایی کرد

وزیر دفاع اسرائیل با اتهام تهران به انتقال فناوری‌های موشکی به کشورهایی نظیر سوریه، لبنان و یمن، گفت ایران بیش از 10 مراکز نظامی ساخت موشک‌های پیشرفته نقطه‌زن در سوریه احداث کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در حالی که جمهوری اسلامی همزمان تحت فشارهای تحریمی و اعتراضات فراینده معیشتی و اجتماعی است، نیروهای مسلح ایران در رژه سالگرد جنگ ایران و عراق از موشک بالستیک زمین به زمین «رضوان» تولید شده توسط سپاه پاسداران رونمایی کردند.

خبرگزاری «تسنیم»، پنج‌شنبه 31 شهریور گزارش داد که «رضوان موشکی با سوخت مایع، تک مرحله‌ای و با سر جنگی جدا شونده است که تا 1400 کیلومتر برد دارد.»

مقامات آمریکایی پیشتر اعلام کرده بودند، موشک‌ها و پهپادهای ساخت ایران، امنیت منطقه را تهدید کرده و نیروهای آمریکایی مستقر در خاورمیانه را نیز به خطر می‌اندازد.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» پیشتر در اظهاراتی برنامه موشک‌های بالستیکی ایران را «تهدیدی علیه منافع آمریکا و شرکای منطقه‌ای این کشور» عنوان کرده بود.

«نور نیوز» هم درباره رژه امروز نیروهای مسلح ایران نوشت که در جریان این رژه موشک دوربرد و نقطه‌زن «خیبرشکن» هم برای اولین بار به نمایش در آمد.

این خبرگزاری نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران خبر داد که موشک دوربرد خیبرشکن دارای سوخت جامد بوده و بردی معادل 1450 کیلومتر دارد.

این در حالی است که محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در 20 بهمن از این موشک رونمایی کرده بود.

تهدید کشور‌های همسایه

همزمان با این رژه، باقری همسایگان شمال و جنوب ایران را تهدید کرد.

باقری به دو کشور ارمنستان و آذربایجان هشدار داد که ایران تغییر در مرزها را بر نمی‌تابد و برابر آن سکوت نخواهد کرد.

او همچنین به بهانه «شیطنت» اسرائیل در خلیج اعلام کرد که جمهوری اسلامی با اسرائیل و حامیان آن در منطقه «برخورد» خواهد کرد.

مقامات اسرائیلی بارها نسبت به توان پهپادی جمهوری اسلامی و ارسال این تسلیحات به گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در منطقه هشدار داده‌اند.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائيل، آذر گذشته با اشاره به افزایش تهدیدهای پهپادی ایران در سال‌های اخیر،‌ فاش کرد که حکومت ایران جزیره‌ قشم و منطقه چابهار را به انبار پهپادهای نظامی تبدیل کرده و حملاتی را علیه اهداف دریایی آغاز نموده است.

وزیر دفاع اسرائیل همچنین با اتهام تهران به انتقال فناوری‌های موشکی به کشورهایی نظیر سوریه، لبنان و یمن، گفت ایران بیش از 10 مراکز نظامی ساخت موشک‌های پیشرفته نقطه‌زن در سوریه احداث کرده است.

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران هم مدعی شد که «ایران در عرصه پهپادی در خطوط مقدم فناوری است.»

دولت آمریکا پیشتر به دنبال این بود که پرونده موشکی ایران را در مذاکرات اتمی با تهران مطرح کند. اما برنامه موشکی ایران به مرور از دستور مذاکرات خارج شد.

ایران بارها اعلام کرده که حاضر نیست از برنامه موشکی خود دست کشیده و یا آن را به مذاکره بگذارد.

در رژه نیروهای مسلح ایران همچنین پهپاد «آرش» به نمایش گذاشته شد و خبرگزاری‌های حکومتی جمهوری اسلامی این پهپاد را «دوربردترین پهپاد انهدامی دنیا» معرفی کردند.

پیش از این، کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی گفته بود که پهپادهای موسوم به «آرش2» مخصوص تهاجم به «حیفا و تل آویو» هستند و «یک پرنده بی‌نظیری است که برای این کار ساخته شده است.»

ژنرال اوری گوردین، فرمانده جبهه داخلی اسرائیل هم در اظهاراتی تاکید کرده بود که کشورش برای هر سناریوی رویارویی با ایران آماده است و «هر حمله موشکی ایران را با هزاران موشک پاسخ خواهیم داد.»

از سویی، روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال»، در گزارشی به نقل از فرماندهان اوکراینی نوشت که روسیه موفق شده است با استفاده از پهپادهای انفجاری ایرانی، خسارات قابل‌توجهی به نیروهای اوکراین وارد کند.

یک مقام ارشد آمریکایی هم ماه گذشته به خبرگزاری «سی‌ان‌ان» گفت، شماری از نیروهای روسیه برای چگونگی استفاده از پهپادها انفجاری، دوره‌های آموزشی در ایران سپری کردند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا، پنج‌شنبه 17 شهریور اعلام کرد سپاه پاسداران ایران و تعدادی دیگر از شرکت‌های این کشور به‌دلیل نقش در ارسال پهپاد به روسیه برای بکارگیری در جنگ اوکراین را تحت تحریم‌های جدیدی قرار داده است.

در همین رابطه، شرکت‌های پراور پارس، بهارستان کیش، طراحی و ساخت موتور هواپیما و داما در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید