پنجمین روز اعتراضات به قتل مهسا امینی؛ دست‌کم 6 کشته و 450 زخمی در کردستان

حساب کاربری 1500 تصویر در توئیتر نیز با انتشار ویدیویی، از مرگ یک معترض در شامگاه سه شنبه 29 شهریور در تهران خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

معترضان ایرانی در ده‌ها شهر ایران، اعتراض به قتل مهسا (ژینا) امینی توسط گشت ارشاد را برای پنجمین روز متوالی ادامه دادند.

بنا بر گزارش‌ها، دست‌کم 6 نفر از شهروندان معترض توسط نیروهای امنیتی کشته شده و صدها نفر زخمی شده‌اند. منابع غیررسمی همچنین از باداشت صدها معترض در شهرهای مختلف ایران خبر داده‌اند. رژیم ایران هنوز درباره تعداد افراد بازداشت شده، اعلام موضع نکرده است.

ویدیوهایی که از روز پنجم اعتراضات در ایران منتشر شده، خبر از درگیری گسترده بین ماموران امنیتی، لباس شخصی‌های مسلح و پلیس ضدشورش از یک سو و مردم دارد.

در ارومیه، شهروندان با حضور در مرکز شهر شعارهایی چون «می‌کشم می‌کشم هرآن‌که خواهرم کشت»، سر دادند.

دانشجویان دانشگاه‌های سمنان، تهران، الزهرا و چندین دانشگاه دیگر در پایتخت ایران نیز روز چهارشنبه 30 شهریور دست به تجمع‌های اعتراضی زده و شعارهایی علیه نیروهای نظام جمهوری اسلامی، نیروهای بسیج و حراست دانشگاه سر دادند.

همزمان تصاویری از اعتراضات دانشجویان منتشر شده که از رویارویی دختران دانشجو با برداشتن حجاب در مقابل نیروهای بسیجی، خبر می‌دهد.

در یکی از ویدیوهایی که از اعتراضات ارومیه منتشر شده، شهروندان خشمگین به سمت یک خودرو که از داخل آن نیروهای لباس شخصی در حال شلیک به سمت معترضان بودند، حمله می‌کنند.

همچنین برخی از شعارهای معترضان ارومیه‌ای به زبان ترکی است. در یکی از این شعارها، آن‌ها می‌گویند: «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است.»

«شبکه حقوق بشر کردستان» نیز از کشته شدن یک شهروند 23 ساله به نام فرجاد درویشی از اهالی روستای بالو در 5 کیلومتری ارومیه خبر داده است. این سازمان نوشته است که او شامگاه سه‌شنبه 29 شهریور در محله ولیعصر ارومیه هدف گلوله نیروهای امنیتی رژیم قرار گرفته است.

حساب کاربری 1500 تصویر در توئیتر نیز با انتشار ویدیویی، از مرگ یک معترض در شامگاه سه شنبه 29 شهریور در تهران خبر داده است.

سازمان حقوق‌بشری «هه‌نگاو» مرگ شش نفر از شهروندان معترض در کردستان در اثر اصابت گلوله مستقیم نیروهای امنیتی را تایید کرده است.

هه‌نگاو پیش‌تر نیز کشته‌شدن دو شهروند در سقز، و رضا لطفی از دهگلان، فواد قدیمی و محسن محمدی از دیواندره را تایید کرده است.

همچنین اخباری تایید نشده نیز مبنی بر کشته شدن هاجر عباسی، زن مسنی که در اعتراضات مهاباد از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفته بود و کشته شدن یک زن دیگر به‌نام مینو مجیدی از قصر شیرین در استان کرمانشاه، منتشر شده است.

این سازمان همچنین از زخمی شدن دست‌کم 450 شهروند معترض در شهرهای کردستان خبر داده است.

هنوز آماری از تعداد جان‌باخته‌گان و زخمی ها در دیگر شهرهای ایران منتشر نشده است.

مهسا امینی، زن جوان کُرد اهل سقز بود که روز سه‌شنبه 22 شهریور در تهران توسط گشت ارشاد بازداشت شد و سه روز بعد در اثر جراحات وارده در اثر شکنجه در بیمارستان کسری تهران جان باخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید