وزیر ارتباطات: بخاطر مسائل امنیتی روزهای اخیر محدودیت‌هایی در اینترنت اعمال می‌شود

ایلان ماسک در واکنش به درخواست کاربران توییتر، اعلام کرده بود که برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای به ایران، درخواست خود برای معافیت از تحریم‌های واشینگتن علیه تهران را ثبت خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال اعتراض گسترده مردم ایران به قتل مهسا (ژینا) امینی، شهروند 22 ساله این کشور توسط پلیس «گشت ارشاد»، عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران از اعمال احتمالی محدودیت در اینترنت این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، زارع‌پور، چهارشنبه 30 شهریور در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر کاهش پهنای باند اینترنت در روزهای اخیر گفت، پهنای باند اینترنت این کشور «در کل» کاهش نیافته است، اما به‌دلیل تصمیم‌گیری دستگاه‌های امنیتی، احتمالا محدودیت‌هایی بر روی اینترنت اعمال خواهد شد.

وب‌سایت «نت بلاکس» که محدودیت‌های اینترنت را در جهان رصد می‌کند، دوشنبه 28 شهریور از قطع کامل اینترنت در سنندج، مرکز استان کردستان خبر داده بود. متعاقبا کاربران شبکه‌های اجتماعی ایران از کند شدن سرعت اینترنت در اکثر نقاط کشور خبر دادند.

به دنبال بروز اختلالات گسترده در اینترنت ایران در روزهای اخیر، غلامرضا نوری قزلجه، نماینده بستان‌آباد با تایید نقش دولت ابراهیم رئیسی در ایجاد این اختلال گفت «دولت برای کندی و ایجاد اختلال در اینترنت با نهادهای دیگر همکاری می‌کند.»

ایلان ماسک مدیرعامل شرکت «اسپیس‌ ایکس» نیز در واکنش به درخواست کاربران توییتر، اعلام کرده بود که برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای به ایران، درخواست خود برای معافیت از تحریم‌های واشینگتن علیه تهران را ثبت خواهد کرد.

دولت آمریکا نیز در پاسخ به این اظهارنظر ایلان ماسک گفت، شرکت استارلینک برای ارائه خدمات ماهواره‌ای به مردم ایران نیاز به مجوز ندارد.

شرکت استارلینک وابسته به اسپیس ایکس پیش‌تر خدمات اینترنت برای مردم جنگ‌زده اوکراین ارائه داده بود.

در تابستان سال گذشته شهرهای مختلف خوزستان شاهد دو هفته اعتراض مداوم شهروندان به بی‌آبی بود. در آن زمان ارتباطات اینترنتی در این استان برای چندین روز به طور کامل قطع شد. «نت بلاکس»، در آن زمان اختلال چشمگیر در خدمات اینترنت موبایل در خوزستان را تایید کرد.

جمهوری اسلامی با اختلال در شبکه اینترنت برای کند یا مسدود کردن جریان اطلاع‌رسانی استفاده می‌کند. پیش از آن هم‌زمان با گسترش اعتراضات سراسری در پی اعلام گران شدن بنزین در آبان 98، حکومت ایران اینترنت را به طور کامل قطع کرد تا اخبار مربوط به اعتراضات و سرکوب به جهان مخابره نشود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید