واکنش‌ها به حضور افراد تحت تحریم در هیئت همراه رئیسی به نیویورک

دولت آمریکا به حامد عسگری، مهدی خانعلی‌زاده و علی نادری که به همراه علی صدری‌نیا از عوامل حمله به سفارت سعودی و بریتانیا در تهران بودند، برای حضور در نیویورک ویزا داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از اعلام شکایت علیه ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در دادگاه نیویورک، تصاویر تیم همراهان او واکنش‌های بسیاری را در داخل و خارج ایران برانگیخت.

طبق تصاویر منتشر شده، برخی از همراهان رئیسی در نیویورک تحت تحریم‌های بین‌المللی بوده یا عضو نهادهای مندرج در فهرست تروریسم مانند سپاه پاسداران هستند.

از جمله این افراد غلامحسین اسماعیلی، رئیس پیشین سازمان زندان‌ها و قوه قضائیه و رئیس دفتر کنونی رئیسی است که به‌دلیل «اقدام به بازداشت معترضان سیاسی و پنهان‌سازی جرایم انجام شده در زندان‌های ایران» در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار دارد.

اسماعیلی در تصویر منتشر شده از درون هواپیمای تیم اعزامی ایران به نیویورک، در کنار حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نشسته بود.

فعالان و نیروهای اپوزیسیون ایرانی از جمله مسیح علینژاد تصویری از «علی صدری‌نیا» در تیم همراهان رئیسی به نیویورک منتشر کردند و‌ خواستار بازداشت وی به‌دلیل عضویت در سپاه پاسداران به عنوان سازمانی تروریستی شدند.

علی صدری‌نیا
علی صدری‌نیا

علی صدری‌نیا اردیبشت سال 1399 به سمت مدیر بخش ارتباطات و رسانه سازمان «اوج» منصوب شد.

این‌ سازمان از نهادهای زیرمجموعه سپاه پاسداران است که به تولید محصولات تبلیغی در حوزه‌های مختلف رسانه‌ای و هنری اقدام می‌کند.

دولت آمریکا همچنین به حامد عسگری، مهدی خانعلی‌زاده و علی نادری که به گفته «سحام نیوز» به همراه صدری‌نیا از عوامل حمله به سفارت سعودی و بریتانیا در تهران بودند، برای حضور در نیویورک ویزا داده است.

پیش از این برخی زندانیان سیاسی ایرانی به همراه کایلی مور-گیلبرت، شهروند استرالیایی زندانی‌شده در ایران اعلام داشتند که شکایتی به دادگاه فدرال نیویورک در مانهاتن علیه ابراهیم رئیسی تقدیم کردند.

مخالفان حضور رئیسی در نیویورک
مخالفان حضور رئیسی در نیویورک

این شکایت بر اساس نقش رئیسی در اعدام هزاران زندانی سیاسی در سال‌های دهه شصت شمسی به عنوان عضوی در «کمیته مرگ» تنظیم شده است.

در جریان کنفرانس خبری شاکیان علیه رئیسی، گیلبرت از طریق ویدیو شرایط سخت دوران زندانی خود طی سال‌های 2018 تا 2020 در ایران را تشریح کرد.

این استاد دانشگاه که به اتهام «جاسوسی» در ایران بازداشت و زندانی شد، گفت که حدود 12 ماه از مدت حبس خود را در زندان انفرادی سپری کرد و به طور مستمر تحت شکنجه‌ بدنی و روانی قرار داشت و با اهانت و توهین پیوسته زندانبانان مواجه بوده است.

نوید محبی، زندانی سیاسی سابق هم درباره طرح این شکایت گفت: «شکایت علیه رئیسی گامی برای تحقق عدالت و اقدامی برای اعاده حیثیت زندانیان بیگناه است.»

مخالفت جمهوری‌خواهان

در همین رابطه، تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی، رئیسی را «قاتل و تروریست» توصیف کرد و در این زمینه به «العربیه» گفت، اجازه حضور رئیسی در خاک آمریکا اشتباه مهلکی بوده است.

کروز در ادامه با اشاره به قتل مهسا امینی، شهروند ایرانی 22 ساله توسط پلیس «گشت ارشاد» ایران گفت، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در چنین شرایطی می‌توانست مانع حضور رئیسی در خاک آمریکا شود، اما از انجام آن امتناع ورزیده است.

لیندسی گراهام، عضو برجسته سنای آمریکا نیز «جمهوری اسلامی» را یک سازمان تروریستی دانست که در جامعه بین‌المللی منزوی و مطرود است. به گفته گراهام، تعامل دیگر کشورها با تهران باید مانند تعامل جامعه بین‌المللی با یک گروه تروریستی باشد.

این سناتور آمریکایی، درخواست عدم صدور روادید برای ورود رئیسی به خاک آمریکا را مناسب‌ترین راه‌حل در این زمینه دانست.

پیش از این 9 عضو جمهوری‌خواه کنگره آمریکا با ارسال نامه‌ای از بایدن خواسته بودند تا با عدم صدور روادید برای ابراهیم رئیسی و هیئت همراه او، مانع حضور رئیس‌جمهوری ایران در خاک آمریکا شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید