سکوت خامنه‌ای در بحبوحه اعتراضات ایران و تمجید از عملکرد سپاه پاسداران

علی خامنه‌ای در سخنرانی خود به اعتراضات سراسری به کشته شدن مهسا امینی اشاره‌ نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه اعتراضات مردم ایران به جان‌باختن مهسا (ژینا) امینی، شهروند 22 ساله‌ای که توسط پلیس «گشت ارشاد» به قتل رسید، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی امروز خود، به این اعتراضات و کشته و زخمی‌شدن ده‌ها نفر در جریان سرکوب این نارضایتی‌ها توسط نیروهای امنیتی هیچ اشاره‌ای نکرد.

خامنه‌ای، چهارشنبه 30 شهریور، در دیدار با فرماندهان جنگ ایران و عراق از عملکرد سپاه پاسداران دفاع کرده و خواستار پشتیبانی سایر مقامات دولتی و قانون‌گذار این کشور از نیروهای مسلح ایران شد.

او در حالی‌که مدعی شد، «دشمنان» جمهوری اسلامی در زمان جنگ ایران و عراق، خواهان «براندازی» جمهوری اسلامی بودند، به شعارهای مردم ایران در روزهای گذشته که خواهان براندازی رژیم حاکم بر تهران هستند، اشاره‌ای نکرد.

در این اعتراضات، شعارهای تندی علیه خامنه‌ای و حکومت جمهوری اسلامی سر داده شد. معترضان در برخی شهرهای ایران تصاویر رهبر جمهوری اسلامی را پایین کشیده و آتش زدند.

پیش از این محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس ایران در توییتی با اشاره به اظهارات خامنه‌ای درباره مرگ جورج فلوید، خواستار عدم سکوت رهبر ایران درباره رفتار پلیس این کشور با مهسا امینی شده بود.

جرج فلوید شهروند آمریکایی بود که تابستان سال 2020 توسط پلیس آمریکا در حین بازداشت کشته شد. علی خامنه‌ای در واکنش به این حادثه موضع تندی گرفت و از مقامات آمریکایی انتقاد کرد.

به گفته ناظران، خامنه‌ای با سکوت در برابر نارضایتی‌های مردم ایران، به دنبال فراهم کردن فضای بیشتری برای نیروهای امنیتی است تا این اعتراضات را به راحتی سرکوب کنند.

ادامه اعتراضات و گزارش «قابل پیش‌بینی» پزشکی قانونی

تظاهرات ضد‌حکومتی مردم ایران در اعتراض به سرکوب و خشونت علیه زنان در پی قتل مهسا امینی توسط گشت ارشاد، برای چهارمین شب متوالی ادامه یافت.

مهسا امینی، زن جوان کُرد اهل سقز بود که سه‌شنبه 22 شهریور در تهران توسط گشت ارشاد بازداشت شد و سه روز بعد در اثر جراحات وارده در اثر شکنجه در بیمارستان کسری تهران جان باخت.

شهروندان معترض در شهرهای مختلف ایران، از جمله قم، مشهد، همدان، ساری، بندرعباس، جزیره کیش، زنجان، قزوین، تهران، اراک، ایلام، شیراز و اغلب شهرهای کُردستان به خیابان‌ها آمده و شعارهایی علیه سران و حکومت استبدادی در ایران سر دادند.

جلال رشیدی کوچی، نماینده مجلس ایران در اظهاراتی به گزارش رسمی پزشکی قانونی اشاره کرد و مدعی شد، بر اساس این گزارش «هیچ‌گونه ضرب و شتم و برخورد فیزیکی» با مهسا امینی صورت نگرفته است.

این در حالی است که پدر مهسا امینی پیشتر در مصاحبه‌ای با روزنامه «هم‌میهن» تمام ادعاهای مقامات جمهوری اسلامی درباره بیماری دختر او را تکذیب کرده و در این زمینه تصریح کرد: «او نه صرع داشت، نه بیماری قلبی. بیشترین بیماری‌ای که داشته سرماخوردگی بوده. همه این‌ها را از خودشان درآورده‌اند.»

قتل مهسا امینی با واکنش گسترده داخلی، محکومیت نهادهای حقوق بشری و اظهار تاسف مقامات کشورهای دیگر مواجه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید