روحانی و ناطق‌ نوری از دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت حذف شدند

از جمله کسانی که حضور او‌ در مجمع بار دیگر تمدید شد، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسبق ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با حذف حسن روحانی، رئیس جمهوری سابق و علی‌اکبر ناطق‌ نوری، رئیس پیشین مجلس اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام را منصوب کرد.

خامنه‌ای، سه‌شنبه 29 شهریور در حکمی محسن اراکی، عباسعلی کدخدایی، علی‌اکبر احمدیان، کمال خرازی و محمد مخبر را به اعضای مجمع تشخیص مصلحت اضافه کرد.

مجمع تشخیص مصلحت یک نهاد انتصابی در سطح بالای قدرت در جمهوری اسلامی است که اعضای آن به‌طور مستقیم توسط رهبر ایران منصوب شده و وظیفه اصلی آن حل و فصل اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان است.

از جمله کسانی که حضور او‌ در مجمع بار دیگر تمدید شد، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسبق ایران است.

احمدی‌نژاد در انتخابات اخیر ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شده بود و طی سال‌های اخیر با انتقاد از مقامات و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی نقش اپوزیسیون داخلی را بازی می‌کرد. با این حال تایید حضور مجدد او در مجمع تشخیص نشان داد که مواضع او‌ چندان هم بدون هماهنگی یا تایید سطوح بالای قدرت نبوده است.

در همین رابطه، علی شکوری‌راد عضو جبهه اصلاحات ترکیب جدید مجمع تشخیص را «نامناسب و ناامیدکننده» دانست و درباره حضور مجدد احمدی‌نژاد در این نهاد انتصابی گفت که «معنایش این است که آنچه احمدی‌نژاد می‌گوید به مصلحت نظام است.»

در این دوره احمد جنتی، رئیس شورای نگهبان و محمد امامی‌کاشانی، امام جمعه موقت تهران‌ نیز احتمالا به‌دلیل کهولت سن حضور ندارند.

ریاست دوره جدید مجمع تشخیص مانند دوره پیشین به عهده صادق لاریجانی گذاشته شده است.

حسن روحانی هر چند در دایره اصلی قدرت قرار می‌گیرد اما حذف او در این دوره مجمع می‌تواند نشانه بسته‌تر شدن حلقه تصمیم‌گیرندگان در مرحله پیش رو در جمهوری اسلامی باشد.

انتخاب اعضای این دوره مجمع با خبرهایی درباره وخامت حال خامنه‌ای همراه شده است.

ناظران سیاسی بر این باورند که تصمیمات اخیر رهبر ایران توسط بیت او به‌ویژه مجتبی فرزند وی اتخاذ می‌شود که یکی از نامزدهای بالقوه جانشینی رهبری پس از علی خامنه‌ای به‌شمار می‌رود.

این ناظران معتقدند پس از یکدست شدن قدرت در سه قوه حاکمیتی جمهوری اسلامی، خامنه‌ای می‌کوشد نهادهای انتصابی را از برخی شخصیت‌های نسبتا منتقد که داعیه رهبری نیز دارند، خالی کند تا فرصت برای رهبری فرزندش درون‌ حلقه‌های قدرت آماده شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید