حمله سایبری گروه «انانیموس» به وب‌سایت‌های حکومتی ایران

انانیموس در پیامی مسئولیت حمله به برخی وب‌سایت‌های حکومت ایران را برعهده گرفت و نوشت، دفتر سخنگوی دولت هک شد منتظر ما باشید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با افزایش اعتراضات عمومی به قتل مهسا امینی توسط گشت ارشاد و تلاش حکومت جمهوری اسلامی برای قطع اینترنت در شهرهای معترض، گروه هکری «انانیموس» از حمله به وب‌سایت‌های ‌دولتی ایران خبر داد.

گروه انانیموس، شامگاه سه‌شنبه 29 شهریور با پخش ویدیویی در صفحه توییتر خود نوشت: «این پیامی است از یک گروه ناشناس به همه ایران. ما اینجا و با شما هستیم. عملیات آغاز شد.»

ساعاتی بعد تعدادی از سایت‌های دولتی در ایران از جمله وب‌سایت اطلاع‌رسانی سخنگوی دولت از دسترس خارج شد.

انانیموس در پیامی دیگر مسئولیت این حمله را برعهده گرفت و نوشت: «دفتر سخنگوی دولت هک شد. منتظر ما باشید.»

با این حال بعد از مدتی فعالیت وب‌سایت سخنگوی دولت مجددا بازیابی شد اما دسترسی به برخی بخش‌های آن مسدود شده بود.

گروه هکری «عدالت علی» هم سه‌شنبه اعلام کرد که به وب‌سایت «ستاد امر به معروف و نهی از منکر» حمله سایبری کرده است.

این گروه در کانال تلگرامی خود بیان کرد که می‌خواهد «از این طریق صدای معترضین را به گوش مقامات برسانند و به آنها تفهیم گردد که دیگر فرصت زیادی برایشان باقی نمانده و با ایجاد رعب و وحشت فقط آتش خشم مردم را شعله‌ورتر می‌کنند.»

عدالت علی با اشاره به خشونت بکار رفته توسط پلیس علیه مردم ایران طی اعتراضات کنونی خواستار ابطال «رسمیت پوشش اجباری و نهاد رهبری» و «اجرای همه‌پرسی» شده است.

این حملات سایبری در حالی است که روز و شامگاه سه‌شنبه بسیاری از شهرهای ایران شاهد اعتراضات گسترده و برخورد شدید نیروهای امنیتی با معترضان به قتل مهسا امینی بود.

حکومت ایران هم برای ممانعت از انتشار اخبار اعتراضات به قطع اینترنت در بسیاری از استان‌ها و کاهش شدید سرعت آن در برخی استان‌های دیگر اقدام کرد.

دانشگاه‌های ایران هم روز گذشته شاهد حضور گسترده اعتراضی دانشجویان با سر دادن شعارهایی علیه رهبر جمهوری اسلامی و حمایت از حقوق و آزادی زنان بود.

گروه هکری آنانیموس پیشتر هم چند عملیات گسترده سایبری علیه مقامات عالی روس از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پس از حمله به اوکراین انجام داد.

این گروه مدعی شد طی 12 دقیقه کنترل پخش تصاویر شبکه تلویزیونی دولتی روسیه را در اختیار گرفت و تصاویری علیه حمله به اوکراین پخش کرد.

حملات پیشین

ایران طی سال‌های اخیر شاهد حملات سایبری به نهادها و شرکت‌های دولتی بوده که اغلب توسط دو مجموعه «عدالت علی» و «گنجشک درنده» پذیرش مسئولیت شده است.

حمله سایبری به برخی زندان‌های ایران و سرقت ویدیوهای مرتبط با بدرفتاری و شکنجه زندانیان، افشای برخی تصمیم‌های اتخاذشده در جلسات نهادهای امنیتی و نظامی، هک سامانه جایگاه‌های سوخت در ایران و همچنین حمله اخیر به مجتمع فولاد مبارکه اصفهان از جمله مهمترین حملات سایبری به زیرساخت‌های جمهوری اسلامی بوده است.

پیش از این سازمان مجاهدین خلق، از گروه‌های اپوزیسیون جمهوری اسلامی از هک 62 سامانه، 77 سرور و 280 کامپیوتر وزارت فرهنگ و ارشاد ایران خبر داده بود.

طی این حمله سایبری، پخش برنامه‌های برخی شبکه‌های رادیو و تلویزیون دولتی ایران، از جمله «شبکه یک» برای لحظاتی قطع و تصاویر و صدای رهبران سازمان مجاهدین از آن پخش شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید