مذاکره‌کننده ارشد ایران: با انریکه مورا در نیویورک دیدار می‌کنم

جوزپ بورل، گفته است که انتظار هیچ گونه پیشرفتی در مذاکرات اتمی همزمان با برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در هفته جاری را ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای وین که به همراه ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری این کشور به آمریکا سفر کرده است، در اظهاراتی خبر داد که به صورت غیرمنتظره با انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اروپایی این مذاکرات در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل دیدار خواهد کرد.

به گزارش «انتخاب»، باقری‌کنی در این اظهارات به «پیام‌های دریافتی از آژانس بین‌المللی[انرژی اتمی] و گروسی» اشاره کرد و گفت، سه‌شنبه 29 شهریور با مورا دیدار و گفتگو خواهد کرد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز گذشته در نشست مطبوعاتی هفتگی خود احتمال انجام مذاکرات هسته‌ای در حاشیه سفر رئیسی به نیویورک را رد نکرده بود.

کاخ الیزه پیشتر خبر داده بود که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و ابراهیم رئیسی، همتای او، روز سه‌شنبه در حاشیه نشست عمومی سازمان ملل باهمدیگر دیدار می‌کنند.

با این وجود، کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه در این زمینه با اشاره به بسته‌شدن دوباره پنجره فرصت برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» گفت، مکرون در این دیدار هیچ پیشنهاد جدیدی به رئیسی عرضه نخواهد کرد.

از سویی، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه‌شنبه 29 شهریور، در گفت‌وگو با مجله «پولیتیکو» تصریح کرد که انتظار هیچ گونه پیشرفتی در مذاکرات اتمی همزمان با برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در هفته جاری را ندارد.

بورل گفت به باور او، دیدار با رئیسی، در نیویورک هیچ فایده‌ای برای پیشرفت در مذاکرات نخواهد داشت.

اتحادیه اروپا پس از 16 ماه مذاکرات فشرده با ایران درباره احیای برجام، اوت گذشته پیشنهادی به طرف‌های مذاکره ارائه کرد.

در همین رابطه ایران اواسط اوت پاسخ خود به پیشنهاد مذکور را به بورل انتقال داد و پس از آن ایالات متحده نیز ملاحظات خود بر پاسخ ایران را به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتقل کرد.

اما ایران در واکنش به ملاحظات آمریکا خواستار توقف پیگیری و خواسته‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تحقیق پیرامون آثار اورانیوم غنی‌شده در 3 سایت پنهانی خود شد که این درخواست مذاکرات را در آخرین مرحله به بن‌بست کشاند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید