سومین شب اعتراضات به قتل مهسا امینی؛ دست‌کم 4 کشته و 200 زخمی در کردستان

کاخ سفید: حکومت ایران باید اعمال خشونت علیه زنان و سلب آزادی آنها در این کشور را متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، خبر از بالا گرفتن شعله اعتراضات علیه حکومت ایران در محکومیت قتل مهسا (ژینا) امینی، دختر 22 ساله کرد به دست ماموران گشت ارشاد می‌دهند.

در تهران، مشهد، رشت، کرج، اصفهان و شهرهای کردستان از جمله دیواندره، پاوه، مریوان، تکاب و بوکان به خیابان‌ها آمده و علیه مقامات جمهوری اسلامی و در اعتراض به مرگ مهسا امینی شعار سر دادند.

گزارش‌ها از دیواندره دست‌کم از کشته‌شدن 2 تن از معترضان خبر می‌دهد. محسن محمدی و فواد قدیمی دو شهروند کردی هستند که در شهر دیواندره در استان کردستان، به دلیل شدت جراحات وارده ناشی از اصابت گلوله کشته شده‌اند.

پیش‌تر سازمان حقوق‌بشری «هه‌نگاو» از زخمی‌شدن ده نفر از معترضان در دیواندره و وخامت حال یکی از آن‌ها خبر داده بود.

هه‌نگاو در شامگاه دوشنبه 28 شهریور نیز در توئیتی از کشته‌شدن 2 شهروند دیگر در سقز خبر داد. این سازمان همچنین از زخمی‌شدن حداقل 75 نفر در سومین شب اعتراضات به قتل ژینا امینی خبر داده است.

همچنین گزارش‌هایی نیز از وخامت حال یک دختربچه 10 ساله در بوکان منتشر شده که گفته می‌شود گلوله ماموران رژیم ایران به سر او برخورد کرده است.

در تهران نیز با فراخوان عمومی فعالان زنان برای برگزاری تجمع اعتراض به قتل حکومتی مهسا امینی در روز دوشنبه 28 شهریور، معترضان در تقاطع خیابان حجاب و بلوار کشاورز این شهر تجمع کرده و شعار «زن، زندگی، آزادی»، «مرگ بر دیکتاتور» و «ایرانی باغیرت، حمایت حمایت» سر دادند.

همچنین ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از درگیری شدید در تهران و واژگون کردن خودروی نیروی انتظامی توسط معترضان خبر می‌دهند.

گزارش شاهدان عینی حاکی از بازداشت ده‌ها نفر در تهران، از جمله مهناز محمدی، مستندساز و فعال حقوق زنان است.

در ساعاتی پایانی شب سوم اعتراضات در تهران، ویدیوهایی از تجمع معترضان منتشر شده که جمعیت در آن شعار می‌دهند: «خامنه یا ضحاک، می کشیمت زیر خاک.»

گزارش شاهدان عینی حاکی از این است که در تهران، نیروهای امنیتی و ضدشورش رژیم ایران برای متفرق کردن جمعیت معترض از گاز اشک‌آور، باتوم استفاده کرده‌ و به ضرب و شتم معترضان پرداختند.

ویدیوهایی که از رشت منتشر شده نیز نشان می‌دهند که مردم این شهر با برگزاری تظاهرات و سر دادن شعارهایی نظیر «گشت ارشاد بهانه است، هدف اصل نظام است» مخالفت خود را با اصل ولایت و رهبری علی خامنه‌ای در ایران ابراز داشتند.

در عین‌حال، ایالات متحده آمریکا نیز کشته‌شدن مهسا امینی در تهران را «جنایت هولناک ضد حقوق بشری» دانسته و تاکید کرد که رژیم ایران باید اعمال خشونت علیه زنان و سلب آزادی آنها در این کشور را متوقف کند.

مسعود بارزانی، رئیس حزب دموکرات اقلیم کردستان و رئیس جمهوری پیشین کردستان عراق نیز در تماسی تلفنی با خانواده ژینا امینی، به آن‌ها تسلیت گفته است.

«شفق نیوز»، در گزارشی که روز 28 شهریور منتشر کرده، نوشته است که بارزانی در این تماس تلفنی ابراز امیدواری کرده که عدالت در پرونده ژینا محقق شود.

رسانه‌های غربی چون «آسوشیتد پرس»، «رویترز»، «گاردین» و «بی بی سی» روز دوشنبه اخبار اعتراضات گسترده در ایران را پوشش داده‌اند.

همچنین صبح روز دوشنبه 28 شهریور، دانشگاه‌های تهران، امیرکبیر، علامه طباطبایی و دانشگاه ملی ایران (بهشتی) نیز تبدیل به صحنه اعتراضات دانشجویان شده بود.

دانشجویان این دانشگاه‌ها شعارهایی علیه حکومت ایران و علی خامنه‌ای سر دادند.

این در حالی است که از تهران، رسانه‌های حکومتی از برکنار شدن رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران، خبر داده‌اند.

در شهرهای کردستان نیز بازاریان و کسبه با تعطیلی محل کار خود، به اعتراض علیه قتل حکومتی مهسا امینی پیوستند. این اعتصابات، در پی فراخوانی از پیش اعلام شده که از کسبه و مغازه‌داران در شهر‌های مختلف ایران خواسته بود در اعتراض به کشته‌شدن مهسا امینی اعتصاب کرده و محل کسب خود را ببندند، رخ داده و برخی بازارهای ایران را به تعطیلی کشانده است.

ویدیوها از شهرهای سقز، سنندج، بانه و مریوان در استان کردستان و شهرهای ارومیه، مهاباد، بوکان، سردشت و اشنویه در استان آذربایجان غربی، کرمانشاه و جوانرود در استان کرمانشاه نشان می‌دهد بسیاری از کسبه این شهرها از صبح دوشنبه دست به اعتصاب زده و مغازه‌های خود را تعطیل کردند.

احزاب کردستان ایران پیشتر در واکنش به قتل مهسا امینی، دوشنبه 28 شهریور را روز اعتصاب عمومی اعلام کرده بودند.

مهسا امینی، شهروند 22 ساله اهل سقز بود که پس از بازداشت توسط پلیس گشت ارشاد، به بیمارستان منتقل شد و در روز جمعه 25 شهریور جان باخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید