دیدار رئیسی با مکرون در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل

ایرانیان مخالف نظام جمهوری اسلامی می‌گویند که جای ابراهیم رئیسی که در جنایت کشتار هزاران زندانیان سیاسی در سال 1367 نقش دارد، پشت میله‌های زندان است نه مجمع عمومی سازمان ملل متحد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران سه‌شنبه 29 شهریور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه دیدار کرد.

مکرون پیش از این گفت‌وگو به رسانه‌ها گفته بود امیدوار است بتواند «در مورد همه موضوعات بحث کند.»

هنوز جزئیات گفت‌وگوهای انجام شده در این دیدار که نخستین ملاقات رئیسی با یکی از رهبران غربی است، منتشر نشده است.

با این وجود خبرگزاری «رویترز» در گزارشی به شرایط بحرانی که حکومت ایران اکنون در آن قرار دارد، اشاره کرده است.

در این راستا رویترز به بن بست حاصل در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای برجام و همچنین اعتراضات گسترده ضد‌حکومتی مردم ایران در واکنش به قتل مهسا امینی زن جوان کُرد ایرانی که تحت شکنجه در بازداشتگاه گشت ارشاد تهران به قتل رسیده است اشاره کرد.

در این گزارش همچنین به بیانیه دوشنبه دولت فرانسه مبنی بر عدم وجود پیشنهاد بهتری برای ایران در مذاکرات احیای برجام و این‌که حال توپ در زمین ایران است و به تهران بستگی دارد که چگونه بخواهد در این‌باره تصمیم بگیرد، نیز پرداخته شده است.

کاترین کلونا، وزیر خارجه فرانسه دوشنبه 28 شهریور، از ایران خواست که آخرین پیشنهاد روی میز را برای احیای توافق هسته‌ای 2015 بپذیرد و گفت که روزنه فرصت «در آستانه بسته شدن است.»

این در حالی است که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که هماهنگ کننده مذاکرات است، نیز گفته که شانس کمی برای پیشرفت مذاکره با ایران در گفت‌وگوهای حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل می‌بیند.

ماه‌ها گفت‌وگوهای غیرمستقیم بین ایران و ایالات متحده بر سر چندین موضوع از جمله اصرار تهران برای مختومه شدن تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره آثار اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام نشده این کشور، بدون نتیجه به پایان رسید.

رئیسی اکنون در شرایطی برای حضور در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک رفته و سعی در ارتباط با رهبران غربی دارد که نظام جمهوری اسلامی به رهبری علی خامنه‌ای به‌دلیل برنامه‌های جنجال‌برانگیز هسته‌ای و موشکی و همچنین اقدامات بی‌ثبات کننده آن در منطقه و در نتیجه همسویی با روسیه و چین و پشتیبانی تسلیحاتی تهران از مسکو در جنگ اوکراین به‌طور فزاینده‌ای در عرصه بین‌المللی منزوی شده و در درون با بحران مشروعیت و آتش خشم و نارضایتی عمومی مردم ایران که با تمامیت نظام حاکم بر این کشور مخالفند، مواجه است.

تاکنون علاوه بر آن در نیویورک، پاریس و برلین نیز تجمعات اعتراضی توسط ایرانیان در تبعید، نسبت به حضور رئیسی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شده است. ایرانیان مخالف نظام جمهوری اسلامی می‌گویند که جای ابراهیم رئیسی که در جنایت کشتار هزاران زندانیان سیاسی در سال 1367 نقش دارد، پشت میله‌های زندان است نه مجمع عمومی سازمان ملل متحد و به حضور او در نیویورک معترضند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید