تحریم 3 هواپیمای باری ایران به‌‌دلیل حمل قطعات الکترونیکی به روسیه

به موجب تحریم‌های آمریکا این هواپیماهای ایرانی از امکان دریافت خدمات، تعمیر و نگهداری و سوخت‌گیری مجدد‌‌ و همچنین خرید قطعات یدکی منع می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا اعلام کرد تعدادی از هواپیماهای باری متعلق به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی را به‌دلیل نقض تحریم‌‌های غربی که علیه روسیه و به‌دنبال تهاجم نظامی آن کشور به اوکراین اعمال شده، تحریم کرده است.

وزارت بازرگانی آمریکا دوشنبه 28 شهریور اعلام کرد که سه هواپیمای باری ایرانی که برای روسیه کار می‌کنند را به فهرست هواپیماهای از پیش تحریم شده ایران اضافه می‌کند.

این وزارت‌خانه می‌گوید که این هواپیماها تحریم‌های صادراتی ایالات متحده را که دولت بایدن علیه روسیه وضع کرده است، نقض کرده‌اند.

به موجب تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا این هواپیماها از امکان دریافت خدمات، تعمیر و نگهداری و سوخت‌گیری مجدد‌‌ و همچنین خرید قطعات یدکی منع می‌شوند.

به گزارش «رویترز»، وزارت بازرگانی آمریکا، سه هواپیمای بوئینگ 747 متعلق به شرکت‌های ایرانی «ماهان‌ایر»، «قشم فارس‌ایر» و «ایران‌ایر» را شناسایی کرده که کالاهایی، شامل اقلام الکترونیکی را به روسیه حمل می‌کردند.

وزارت بازرگانی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده این نقض آشکار تحریم‌های صادراتی سختگیرانه آمریکا بر روسیه است که پس از حمله این کشور به اوکراین، اعمال شده است.

این وزارتخانه همچنین گفته که این سه هواپیمای ایرانی اولین موارد شناسایی شده از ایران هستند.

این در حالی است که شرکت‌های هواپیمایی ایرانی فوق‌الذکر قبلا نیز از سوی دولت آمریکا مشمول تحریم‌های مختلفی شده‌‌ بودند.

وزارت بازرگانی آمریکا همچنین به شرکت‌های ارائه خدمات هشدار داده که هرگونه سوخت‌‌دهی، تعمیر و نگهداری، فروش قطعات یدکی یا خدمات مربوط به آن برای این هواپیماها و سایر هواپیماهایی که در لیست نقض تحریم‌های صادراتی آمریکا قرار دارند، مشمول اقدام اجرایی این کشور می‌شود.

بنا به گفته وزارت بازرگانی آمریکا، پیش از این وزارت بازرگانی ایران علنا اعلام كرده بود که این کشور قصد دارد برای گسترش همکاری با روسیه در بخش هوانوردی، قطعات یدکی هواپیماهای این کشور را تامین کند.

وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرده که با اضافه شدن این 3 هواپیمای ایرانی، 183 هواپیما به‌دلیل نقض آشکار تحریم‌های صادراتی ایالات متحده در فهرست تحریم‌ها قرار دارند.

متیو اکسلرود، دستیار وزیر بازرگانی آمریکا در امور صادرات گفته است: «تحریم‌های ایالات متحده، به‌ویژه بر روی اقلامی مانند لوازم الکترونیکی و قطعات هواپیما، ساختارهای صنایع دفاعی روسیه رامختل و دسترسی آن‌ها به اقتصاد جهانی را به شدت محدود کرده است.»

او همچنین گفته است: «زمانی که روسیه به دنبال تعامل با کشورهای طردشده‌ای مانند ایران است تاآن‌چه را که جامعه بین‌المللی محدود کرده جبران کند، ما نیز برای خنثی کردن چنین تلاش‌ها و مختل کردن چنین ارتباطاتی اقدام خواهیم کرد.»

در هفته‌های اخیر، اخبار همکاری ایران با روسیه در زمینه نقض تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه، بارها خبرساز شده بود.

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» یکشنبه 27 شهریور، در گزارشی به نقل از فرماندهان اوکراینی نوشت که روسیه موفق شده با استفاده از پهپادهای انتحاری ساخت ایران، خسارات قابل‌توجهی به نیروهای اوکراین وارد کند.

رادیون کولاهین، از فرماندهان ارتش اوکراین، شنبه 26 شهریور به این روزنامه گفته بود که روسیه پهپادهای انتحاری «شاهد 136» را رنگ جدید کرده و به نام «ژرانیوم 2» تغییر نام داده است.

روز سه‌شنبه 22 شهریور نیز اخباری مبنی بر منهدم کردن یک پهپاد ایرانی متعلق به ارتش روسیه توسط نیروهای اوکراینی منتشر شد.

همچنین سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در ماه ژوئیه گفته بودند که تهران صدها پهپاد حامل بمب به روسیه ارسال کرده تا از آن‌ها در جنگ علیه اوکراین استفاده شود.

ایران هم‌‌اکنون با بن‌بست در مذاکرات احیای برجام و همچنین خطر تداوم تحریم‌های بین‌المللی وحداکثری آمریکا که گمان می‌رفت با رسیدن به توافقی با این کشور، برداشته شوند، مواجه است.

به‌رغم این فشارها اما به‌نظر می‌رسد حکومت ایران که راهبرد «نگاه به شرق» مبتنی بر تعامل فزاینده با مسکو و پکن و ضدیت روزافزون با غرب را در پیش گرفته، در شرایط کنونی بی‌اعتنا به فشار این تحریم‌ها و خطرات احتمالی بر منافع ملی این کشور در پشتیبانی اقتصادی و تسلیحاتی از روسیه آشکارا پای در میدان جنگ اوکراین گذاشته و با غرب سر دشمنی دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size