کاخ سفید: قتل مهسا امینی نقض هولناک حقوق بشر در ایران است

خبرگزاری «رویترز»: در تظاهرات مردمی ضد رژیم در ایران دو معترض کشته و 15 نفر زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک عضو شورای امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید، دوشنبه 28 شهریور گفت که ایالات متحده خواهان پاسخگویی دولت ایران در ارتباط با مرگ یک زن ایرانی است که هفته گذشته در تهران با ادعای «بدحجاب» بودن بازداشت و کشته شده است.

این مقام مسئول همچنین گفته که مرگ مهسا امینی در پی جراحات وارده در حین بازداشت او توسط گشت ارشاد ایران که تحت ادعای بدحجابی صورت گرفته، «نقض هولناک و آشکار حقوق بشر» است.

این مقام آمریکایی ضمن ابراز همدردی با خانواده مهسا (ژینا) امینی گفت: « در غم خانواده و عزیزان مهسا شریک هستیم».

این مقام کاخ سفید همچنین گفت: «زنان در ایران باید حق داشته باشند که بدون خشونت و آزار و اذیت، پوشش خود را انتخاب کنند.»

او خطاب به حکومت ایران گفت رژیم ایران باید اعمال خشونت علیه زنان و محدود کردن آزادی‌های اساسی آنان را متوقف کند و باید درباره مرگ مهسا نیز پاسخگو باشد.

مهسا امینی، شهروند 22 ساله اهل سقز بود که پس از بازداشت و شکنجه توسط پلیس گشت ارشاد در تهران، به بیمارستان منتقل شده و جمعه 25 شهریور در بیمارستان کسری جان باخت.

در ایران اعتراضات به قتل این شهروند جوان، شدت گرفته و دست کم دو نفر در شهرستان دیواندره در استان کُردستان در اثر اصابت گلوله‌های نیروهای امنیتی ایران جان باخته و 15 نفر دیگر زخمی شده‌‌اند.

رسانه‌های حقوق‌بشری، نام کشته شدگان را فواد قدیمی و محسن محمدی اعلام کردند.
خبرگزاری «رویترز» نیز در این‌باره به‌نقل از منابع خود اعلام کرد که در تظاهرات مردمی علیه رژیم ایران دو معترض کشته و 15 نفر زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید