دفاع ابراهیم رئیسی از اعدام زندانیان سیاسی تابستان 67

رئیسی درباره احتمال دیدار و گفت‌وگو با جو بایدن گفت از نظر او بین عملکرد دولت‌های بایدن و ترامپ «هیچ فرقی وجود ندارد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در اظهاراتی نقش خود در اعدام‌های تابستان 67 را رد نکرد و از اعدام چند هزار زندانی سیاسی در آن سال‌ها دفاع کرد.

رئیسی در مصاحبه‌ با شبکه «سی‌بی‌اس نیوز» گفت، قربانیان تابستان 67 برای دریافت حکم خود در «دادگاه» حضور پیدا کرده و مجازات شدند.

ابراهیم رئیسی در تابستان 67 عضو کمیته‌ای موسوم به «هیئت مرگ» بود که به گفته شاهدان این «قتل عام»، وظیفه آن «پاکسازی زندان‌ها» از مخالفان جمهوری اسلامی بوده است.

او در اولین مصاحبه خود با یک خبرنگار خارجی مدعی شد، حکم اعدام زندانیان سیاسی تابستان 67، «مناسب» بوده است.

او در این برنامه میزبان لزلی شتال، مجری برنامه «60» دقیقه شبکه سی‌بی‌اس نیوز بود.

رئیسی در این مصاحبه و در پاسخ به سوال این خبرنگار آمریکایی، درباره واقعه «هولوکاست» ابراز تردید کرد و گفت، رخدادهای تاریخی می‌باید توسط تاریخ‌نگاران و پژوهش‌گران مورد بررسی قرار گیرند.

پیش از او، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران نیز درباره صحت وقوع هولوکاست ابراز تردید کرده بود که با واکنش گسترده مقامات وقت کشورهای غربی مواجه شد.

رئیس‌جمهوری ایران در بخش دیگری از این مصاحبه مدعی شد، تهران به دنبال انتقام «چشم در مقابل چشم» برای قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران نیست.

این در حالی‌است که مقامات آمریکایی تایید کرده‌اند، تهران به دنبال ترور برخی از مقامات پیشین آمریکایی است که در قتل قاسم سلیمانی نقش داشته‌اند.

مصاحبه ابراهیم رئیسی با خبرنگار شبکه سی‌بی‌اس نیوز، سه‌شنبه هفته پیش ضبط شده است. لزلی شتال در این باره گفته است، پیش از انجام مصاحبه، به او گفته شده «که چگونه لباس پوشیده، پیش از ابراهیم رئیسی روی صندلی ننشیند و صحبت‌های او را قطع نکند.»

رئیسی صبح امروز در حالی عازم نیویورک شد که این سفر با مخالفت‌های گسترده‌‌ای مواجه شده است. در جدیدترین واکنش‌ها تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه تگزاس لایحه‌ای به کنگره ایالات متحده ارائه داد که در صورت قانون شدن، تمام مقامات ایرانی مرتبط با علی خامنه‌ای، رهبر ایران، شامل رئیسی از دریافت ویزای آمریکا برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد منع می‌شوند.

از سویی، قربانیان شکنجه‌ در ایران، شامل مخالفان حکومت و همچنین زندانیان سیاسی و گروگان‌های سابق در این کشور، علیه‌ رئیسی پیش از حضور او در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به یک دادگاه فدرال در نیویورک شکایت بردند.

شماری از فعالان در تبعید و زندانیان سیاسی سابق هم از تجمع خود در روز 21 سپتامبر برابر مقر سازمان ملل متحد خبر داده‌اند.

این فعالان معترض می‌گویند ابراهیم رئیسی به‌عنوان یکی از اعضای «هیئت مرگ» در جریان کشتار زندانیان سیاسی در سال 67 نقش مستقیم داشته و نباید به‌عنوان یک سیاستمدار مجوز حضور در سازمان ملل را داشته باشد.

رئیسی اگرچه اخیرا وارد دومین سال ریاست‌جمهوری خود در ایران شده است، اما تاکنون در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نکرده است. او در پاییز 2019 به علت «همدستی در نقض جدی حقوق بشر» تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید