ادامه اعتراضات به قتل مهسا امینی؛ درگیری نیروهای امنیتی با معترضان در دانشگاه‌ها

بنا به گزارش کاربران شبکه‌های اجتماعی، اینترنت همراه در شهرهای بانه، مریوان، سنندج و بسیاری از شهرهای شمال غرب ایران دچار اختلال شده یا کاملاً قطع است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه اعتراضات به قتل مهسا (ژينا) امینی توسط نیروهای گشت ارشاد، شماری از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تهران در محوطه دانشگاه تجمع کرده و شعار سر دادند که با دخالت گروه‌های بسیجی و حراست دانشگاه مواجه شد.

بر اساس ویدئوهای منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی، دانشجویان معترض این دانشگاه شعار «می‌کشم می‌کشم هر آنکه خواهرم کشت» و «بسیجی برو گم شو» سر داده‌اند.

دانشجویان دانشگاه امیرکبیر با انتشار بیانیه‌ای نوشتند: «قتل سیستماتیک و ددمنشانه مهسا امینی توسط مأموران گشت ارشاد، نماد 44 سال سرکوب و وحشی‌گری است که نظم فعلی موجودیت و بقای خود را با آن گره زده و فضای خفقان را بر جامعه تحمیل کرده است.»

دانشجویان معترض در دانشگاه تهران نیز صبح امروز با شعار «مرگ بر دیکتاتور» دست به اعتراض زدند.

تجمعات دیگری در دانشگاه هنر تهران، تربیت مدرس، علامه طباطبایی و همچنین دانشگاه اصفهان برگزار شد.

مهسا امینی، شهروند 22 ساله اهل سقز، پس از بازداشت توسط پلیس گشت ارشاد، به بیمارستان منتقل شد و در روز جمعه 25 شهریور جان باخت.

احزاب کردستان ایران پیشتر در واکنش به قتل مهسا امینی، دوشنبه 28 شهریور را روز اعتصاب عمومی اعلام کرده بودند. در همین راستا اعتصابات گسترده‌ای در شهرهای کردنشین ایران و دیگر شهرها شکل گرفت.

از شهرهای سقز، سنندج، بانه و مریوان در استان کردستان و شهرهای ارومیه، مهاباد، بوکان، سردشت و اشنویه در استان آذربایجان غربی، کرمانشاه و جوانرود در استان کرمانشاه بسیاری از کسبه این شهرها اکنون دست به اعتصاب زده و مغازه‌های خود را تعطیل کرده‌اند.

بنا به گزارش کاربران شبکه‌های اجتماعی، اینترنت همراه در شهرهای بانه، مریوان، سنندج و بسیاری از شهرهای شمال غرب ایران دچار اختلال شده یا کاملاً قطع است.

بر اساس گزارش‌ها، بازاریان دیواندره، پیرانشهر و پاوه نیز در حمایت از اعتصاب عمومی محل کسب خود را بسته نگه‌داشتند.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» خبر داد، ماموران امنیتی جمهوری اسلامی با مراجعه به خانه تعدادی از کسبه و بازاریان در مهاباد و بوکان آنان را تهدید کرده‌ که مغازه‌هایشان را باز کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size