تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی به معترضان در دیواندره و سقز

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» خبر داد که 10نفر در اعتراضات دیواندره مجروح شده و یکی از آنان به دلیل وخامت اوضاع به بیمارستان سنندج منتقل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروهای یگان ویژه جمهوری اسلامی، با هدف جلوگیری از ادامه تظاهرات فراگیر در سقز، به سوی معترضان گاز اشک‌آور شلیک کردند.

نیروهای امنیتی همچنین تجمع به شهروندان در دیواندره یورش برده و با شلیک تیرهای ساچمه‌ای و پرتاب سنگ به سوی معترضان سعی کردند این تجمع را متفرق کنند.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» خبر داد که 10 نفر در اعتراضات دیواندره مجروح شده که یکی از آنان به دلیل وخامت اوضاع به بیمارستان سنندج منتقل شده است.

در پی فراخوان از پیش اعلام شده، کسبه و مغازه‌داران در شهر‌های مختلف ایران در اعتراض به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی اعتصاب کرده و با بستن محل کسب خود، برخی بازار‌های کشور را تعطیل کردند.

از شهرهای سقز، سنندج، بانه و مریوان در استان کردستان و شهرهای ارومیه، مهاباد، بوکان، سردشت و اشنویه در استان آذربایجان غربی، کرمانشاه و جوانرود در استان کرمانشاه بسیاری از کسبه این شهرها اکنون دست به اعتصاب زده و مغازه‌های خود را تعطیل کرده‌اند.

احزاب کردستان ایران پیشتر در واکنش به قتل مهسا امینی، دوشنبه 28 شهریور را روز اعتصاب عمومی اعلام کرده بودند.

مهسا امینی، شهروند 22 ساله اهل سقز، پس از بازداشت توسط پلیس گشت ارشاد، به بیمارستان منتقل شد و در روز جمعه 25 شهریور جان باخت.

بنا به گزارش کاربران شبکه‌های اجتماعی، اینترنت همراه در شهرهای بانه، مریوان، سنندج و بسیاری از شهرهای شمال غرب ایران دچار اختلال شده یا کاملاً قطع است.

بر اساس گزارش‌ها، بازاریان دیواندره، پیرانشهر و پاوه نیز در حمایت از اعتصاب عمومی محل کسب خود را بسته نگه‌داشتند.

«هه‌نگاو» خبر داد، ماموران امنیتی جمهوری اسلامی با مراجعه به خانه تعدادی از کسبه و بازاریان در مهاباد و بوکان آنان را تهدید کرده‌ که مغازه‌هایشان را باز کنند.

بهزاد رحیمی، نماینده سقز و بانه در مجلس ایران، با حضور در مسجد چهار یار نبی شهرستان سقز خواستار سخنرانی در مراسم ختم مهسا امینی شد اما بستگان مهسا، مانع سخنرانی او شدند.

همزمان با اعتصابات گسترده، دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تهران، در اعتراض به قتل مهسا امینی توسط نیروهای گشت ارشاد با سر دادن شعارهایی از جمله «میکشم میکشم هر آنکه خواهرم کشت» در میدان این دانشگاه تجمع کرده و با معترضان کردستان اعلام همبستگی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید