کنفرانس «صلاحیت جهانی در رسیدگی به جرائم بین‌المللی» با محوریت دادگاه حمید نوری

در این کنفرانس مباحثی از جمله عدالت جهانی، اصل صلاحیت جهانی در رسیدگی به جرائم بین‌المللی، حقوق بشر و حقوق زنان در ایران و وضعیت خانواده‌ زندانیان سیاسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جمعی از کنش‌گران عرصه دادخواهی در ایران با حمایت شهرداری پاریس کنفرانسی با عنوان «صلاحیت جهانی در رسیدگی به جرائم بین‌المللی» با محوریت دادگاه «حمید نوری» در محل شهرداری پایتخت فرانسه برگزار کردند.

در این کنفرانس مباحثی از جمله عدالت جهانی، اصل صلاحیت جهانی در رسیدگی به جرائم بین‌المللی، حقوق بشر و حقوق زنان در ایران، زندان، سرکوب، اعدام و همچنین وضعیت خانواده‌ زندانیان سیاسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

شهلا شفیق، نویسنده، پژوهش‌گر و جامعه‌شناس از برگزارکنندگان این کنفرانس و یکی از سخنران‌ها به رسانه‌ها گفت که روش برخورد جمهوری اسلامی از ابتدای تاسیس تاکنون با هر مساله‌ای، «ترور، قتل و حذف» بوده است.

هلن بیدار، معاون شهردار پاریس ضمن آن‌که دادگاه «حمید نوری» را اقدامی موثر و قابل‌ توجه در عرصه بین‌الملل برای جلوگیری از بی‌کیفرماندن جنایتکاران دانست، از خشونت و سرکوب زنان در ایران یاد کرد و به زنانی پرداخت که صرفا به دلیل زن بودن یا فعالیت‌ سیاسی، زندانی و چه‌بسا اعدام شده‌اند.

فرانسواز بلیویه، استاد حقوق دانشگاه «سوربن» و از مسئولان فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر درباره اهمیت تاریخی محکومیت «حمید نوری» در پرتو اصل «صلاحیت جهانی» صحبت کرد. او با ارائه تاریخچه‌ای از چگونگی به‌وجود آمدن این اصل، یادآور شد که این مساله در برخی از کشورها مثل فرانسه به‌راحتی امکان‌پذیر نیست.

ایرج مصداقی، نویسنده و فعال حقوق بشر و عامل بازداشت حمید نوری نیز در صحبت‌هایش به روایت بازداشت، حبس، شکنجه و آزار خانواده‌اش پرداخت. او از یاران اعدام‌شده‌اش نام برد و عنوان کرد وقتی زیر شکنجه بود و زندانیان سیاسی را پس از حضور مقابل هیئت مرگ اعدام می‌کردند، آرزو داشت یک روز عاملان آن کشتار در برابر دادگاهی عادل قرار بگیرند.

رضا معینی، مسئول میز ایران و افغانستان گزارشگران بدون مرز، بنیان‌گذار سایت بیداران، زندانی سیاسی سابق و عضو خانواده اعدام‌شدگان 67 در این کنفرانس گفت که اقدامات خانواده‌ زندانیان دهه شصت برای مبارزه با مرگ، «مبارزه با فراموشی» بود.

معینی در صحبت‌هایش به اطلاعیه اخیر سازمان «گزارشگران بدون مرز» اشاره کرد که خواستار پاسخ‌گو کردن ابراهیم رئیسی، رئیس‌ جمهوری ایران و عضو هیئت مرگ شد که قرار است طی روزهای آتی، در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک حاضر شود.

لادن بازرگان، خواهر بیژن بازرگان از اعدام‌شده‌های کشتار جمعی 67 نیز در این کنفرانس درباره برادرش، آزار خانواده‌اش و شهادت‌هایش در دادگاه حمید نوری صحبت کرد.

شهلا شفیق در پایان این کنفرانس یک روزه در گفتگو با رسانه‌ها به رویکرد غربی‌ها در خصوص مسایل مربوط به شرق و خصوصا ایران اشاره کرد و گفت: «غربی‌ها به کمک لابی‌های جمهوری اسلامی مسایل ایران را به فرهنگ و مذهب ربط می‌دهند. در حالی‌که به عنوان نمونه در کشتار 67 از همه طیف کشته شدند، حتی مجاهدین و فرقان که خودشان مسلمان بودند.»

او افزود: «ما باید بتوانیم با برقراری دیالوگ با جامعه میزبان حقیقت ماهیت جمهوری اسلامی را عیان کنیم که ذات آن تهدید، شانتاژ، گروگان‌گیری، ترور، قتل، کشتار جمعی و حذف است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم