ادامه اعتراضات به کشته‌شدن مهسا امینی؛‌ زخمی‌شدن چندین معترض در سقز

مرکز همکاری احزاب کردستان با انتشار فراخوانی از مردم این استان خواست تا «در اعتراض به سیاست‌های ضدبشری رژیم اسلامی و به ویژه قتل زنان و قتل‌های اخیر»، روز دوشنبه 28 شهریور اقدام به اعتصاب عمومی کرده و از رفتن به محل کار خود خودداری کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به دنبال ادامه اعتراض‌ها به قتل مهسا (ژینا) امینی توسط پلیس گشت ارشاد ایران، منابع رسانه‌ای خبر دادند که تاکنون 6 نفر در شهر سقز بازداشت شده و دست‌کم 13 نفر نیز مجروح شده‌اند.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» به نقل از منابع خود خبر داده است، 2 نوجوان زیر 18 سال و 3 زن نیز در بین افراد آسیب‌دیده هستند.

تاکنون هویت سه تن از معترضان آسیب‌دیده به نام‌های محمد پارسا صحت، کیان درخشان و نچیروان معروفی توسط سازمان‌های حقوق بشری و منابع خبری تایید شده است.

منابع رسانه‌ای تاکید کرده‌اند، هر دو معترض از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و وضعیت آن‌ها وخیم گزارش شده است.

مردم سقز شب گذشته در اعتراض به قتل مهسا امینی در مقابل ساختمان فرمانداری این شهر اقدام به تجمع مسالمت‌آمیز کردند. نیروهای امنیتی و ضد شورش در واکنش، با پرتاب گاز اشک‌آور و استفاده از سلاح ساچمه‌ای، این اعتراضات را به خشونت کشاندند.

هه‌نگاو پیشتر گزارش داده بود که نیروهای امنیتی درنظر داشتند تا جسد مهسا امینی را شبانه به خاک بسپارند، اما پس از حضور مردم در آرامستان آیچی، مانع خاکسپاری پیش از موعد وی شدند.

این اعتراضات به شهر سقز منحصر نماند بلکه معترضان سنندجی نیز با حضور در خیابان و سردادن شعارهایی مانند «زن، زندگی، آزادی» از معترضان سقزی حمایت کرده و نسبت به عملکرد مقامات جمهوری اسلامی اعتراض کردند.

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای ضد شورش نیز با حضور در محل تجمع این معترضان، اقدام به ضرب و شتم مردم کردند.

فرزاد صیفی‌کاران، خبرنگار «رادیوزمانه» در توییتی خبر داد، دست‌کم 6 نفر در جریان اعتراضات استان کردستان بازداشت شده‌اند، اما به گفته او، «بازداشت تعداد بیشتری از شهروندان گزارش شده است.»

روز گذشته هشتگ #مهسا_امینی در توییتر از دو میلیون فراتر رفت. در پی به کما رفتن و جان باختن این زن جوان، بسیاری از کاربران در توییتر با استفاده از هشتگ مهسا امینی اعتراض خود را اعلام کرده و آن را به یکی از داغ‌ترین هشتگ‌ها تبدیل کردند.

مهسا امینی، شهروند 22 ساله اهل سقز، پس از بازداشت توسط پلیس گشت ارشاد، به بیمارستان منتقل شد و در روز جمعه 25 شهریور جان باخت.

بر اساس گزارش بیمارستان، او در حالی‌که علائم حیاتی نداشته و دچار مرگ مغزی شده بود، به بیمارستان منتقل شد.

مرگ او با واکنش گسترده در بین شخصیت‌های بین‌المللی سیاسی، اجتماعی، هنری و همچنین اعتراض مردم کردستان مواجه شد.

اعتصاب عمومی

مرکز همکاری احزاب کردستان با انتشار فراخوانی از مردم این استان خواست تا «در اعتراض به سیاست‌های ضدبشری رژیم اسلامی به‌ویژه قتل زنان و قتل‌های اخیر»، روز دوشنبه 28 شهریور اقدام به اعتصاب عمومی کرده و از رفتن به محل کار خودداری کنند.

دفاع از قتل مهسا

مقامات جمهوری اسلامی تاکنون از پذیرش مسئولیت قتل مهسا امینی خودداری کرده، اما از بازداشت او دفاع کرده‌اند.

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران در این زمینه مدعی شد که بازداشت امینی، بر اساس یک «روند قانونی» صورت گرفته است.

روزنامه «کیهان» نیز در آخرین شماره خود، خواهان برخورد با معترضان به قتل مهسا امینی شده و با «رها و ول» خواندن فضای مجازی در این کشور، خواستار جلوگیری از گسترش این اعتراضات شده است.

روزنامه «ایران» نیز که وابسته به دولت جمهوری اسلامی است، از عملکرد گشت ارشاد این کشور دفاع کرد و قتل مهسا امینی را «فقط یک اتفاق» خوانده است.

این روزنامه، اعتراضات مردم به این حادثه و واکنش‌های بین‌المللی به آن را رفتار «هیجان‌زده، ناموجه و ناصواب» دانسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید