واشینگتن: مرگ مهسا امینی غیر قابل گذشت است

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای اعلام کرد واحد پلیس موسوم به پلیس امنیت اخلاقی در تهران، که مجری قوانین تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز حجاب اجباری در ایران است، مهسا را سه روز قبل از مرگش به‌ صورت خودسرانه بازداشت کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا قتل مهسا امینی توسط نیروهای پلیس امنیت اخلاقی، موسوم به گشت ارشاد در تهران را «غیر قابل گذشت» عنوان کرد.

سالیوان، شامگاه جمعه 25 شهریور با ابراز نگرانی عمیق در صفحه توییتر خود نوشت: «از مرگ مهسا امینی 22 ساله که گزارش شده بر اثر ضرب و شتم در بازداشت گشت ارشاد درگذشته است عمیقا نگران هستیم. مرگ او غیر قابل گذشت است. ما مقام‌های ایران را مسئول چنین موارد نقض حقوق بشر می‌دانیم.»

سازمان عفو بین‌الملل نیز در بیانیه ای «با ابراز همدلی و همدردی با خانواده و همه کسانی که از مرگ هولناک مهسا امینی غمگین و خشمگین هستند»، بیان کرد: «واحد پلیس موسوم به پلیس امنیت اخلاقی در تهران، که مجری قوانین تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز حجاب اجباری در ایران است، مهسا را سه روز قبل از مرگش به‌ صورت خودسرانه بازداشت کرده بود.»

این سازمان بین المللی تاکید کرد که «تمام ماموران و مقامات مسئول باید به دست عدالت سپرده شوند» و افزود: «تحقیقات عفو بین‌الملل در مورد مرگ در حین بازداشت مهسا امینی ادامه دارد.»

مهسا امینی در بیمارستان کسری تهران
مهسا امینی در بیمارستان کسری تهران

مهسا امینی زن جوان اهل سقز سه‌شنبه 22 شهریور توسط گشت ارشاد در تهران بازداشت و به‌دلیل ضرب و جرح ماموران در بازداشتگاه دچار ضربه مغزی شد و روز گذشته در بیمارستان کسری تهران جان باخت.

رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران نیز در بیانیه‌ای، قتل مهسا امینی توسط گشت ارشاد را «هولناک» توصیف کرد.

رابرت مالی در توییتی ضمن ابراز همدردی با خانواده مهسا نوشت: «ایران باید به نقض حقوق اساسی زنان و خشونت علیه آنها پایان دهد.»

او تاکید کرد: «کسانی که مسئول مرگ خانم امینی هستند، باید مورد بازخواست قرار گیرند.»

پس از اعلام درگذشت مهسا امینی، مردم برابر بیمارستان کسری در تهران و دیگر نقاط پایتخت ایران تجمع و تظاهرات کرده و با ابراز خشم و انزجار خود نسبت به خشونت و سرکوب دستگاههای امنیتی رژیم ایران، شعارهایی نظیر «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

مرکز همکاری احزاب کُردستان نیز شامگاه جمعه در واکنش به قتل مهسا امینی، مردم، جامعه مدنی و احزاب سیاسی در کردستان و سراسر ایران را برای برگزاری اعتصاب عمومی در روز دوشنبه 28 شهریور در کردستان و سراسر ایران علیه «سیاست‌های ضد بشری رژیم حاکم بر ایران» دعوت کرد.

وب‌سایت «نت بلاكس» که محدودیت‌های اینترنت در جهان را رصد می‌کند هم اعلام کرد که با ادامه اعتراضات به قتل مهسا امینی، اختلال چشمگیری در اینترنت تهران ایجاد شده و احتمال می‌رود این محدودیت بر روند اطلاع‌رسانی درباره اعتراضات تاثیر بگذارد.

در ماه‌های اخیر ویدیوهای بسیاری در شبکه‌های اجتماعی پیرامون برخوردهای خشن گشت ارشاد و نیروهای انتظامی ایران با زنان در خیابان‌ها و معابر عمومی منتشر شده است.

چندی پیش نیز کارزاری علیه «حجاب اجباری» در ایران در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد که بازتاب گسترده‌ای در سطح جامعه داشت و در پی آن پلیس بسیاری از زنان و فعالان حقوق زن در ایران را بازداشت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید