مراسم خاکسپاری مهسا امینی با حضور مردم و شعار علیه خامنه‌ای برگزار شد

مردم سقز در اطراف فرمانداری این شهرستان نیز تجمع کردند که نیروهای امنیتی با هدف متفرق کردن آنها به سوی معترضان تیراندازی کرده و از گاز اشک‌آور استفاده کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مراسم خاکسپاری مهسا امینی که توسط ماموران پلیس امنیت اخلاقی موسوم به گشت ارشاد در تهران به قتل رسید، با حضور اعتراضی مردم سقز و شعار علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی برگزار شد.

بنا به ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، مردم سقز از ساعات اولیه در قبرستان آیچی شهرستان سقز حضور یافتند و ضمن همدردی با خانواده مهسا، شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر خامنه‌ای» و «ننگ ما، ننگ ما، رهبر الدنگ ما» سر دادند.

مردم سقز در اطراف فرمانداری این شهرستان نیز تجمع کردند که نیروهای امنیتی با هدف متفرق کردن آنها به سوی معترضان تیراندازی کرده و از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

ویدیویی نیز از پاره کردن بنر خامنه‌ای توسط جوانان شهر سقز منتشر شده است.

فعالان رسانه‌ای کُرد همزمان با ادامه تظاهرات در سقز تصاویری منتشر کردند که حاکی از مجروح‌شدن شماری از معترضان در این شهر است.

سایت حقوق بشری «هه‌نگاو» هم گزارش داد که از ساعات آغازین شنبه همزمان با انتقال جسد مهسا امینی به زادگاهش، تمام راه‌های منتهی به شهر سقز برای جلوگیری از ورود مردم شهرهای دیگر توسط نیروهای امنیتی مسدود شده بود.

این سایت از زخمی‌شدن دست‌کم 13 نفر در پی شلیک نیروهای امنیتی خبر داد و حال یکی از مجروحان را وخیم گزارش کرده است.

پیش از این جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا قتل مهسا امینی توسط نیروهای پلیس امنیت اخلاقی، موسوم به گشت ارشاد در تهران را «غیر قابل گذشت» عنوان کرده بود.

سازمان عفو بین‌الملل نیز در بیانیه ای «با ابراز همدلی و همدردی با خانواده و همه کسانی که از مرگ هولناک مهسا امینی غمگین و خشمگین هستند»، بیان کرد: «واحد پلیس موسوم به پلیس امنیت اخلاقی در تهران، که مجری قوانین تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز حجاب اجباری در ایران است، مهسا را سه روز قبل از مرگش به‌ صورت خودسرانه بازداشت کرده بود.»

رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران نیز در بیانیه‌ای، قتل مهسا امینی توسط گشت ارشاد را «هولناک» توصیف کرد. رابرت مالی در توییتی ضمن ابراز همدردی با خانواده مهسا نوشت: «ایران باید به نقض حقوق اساسی زنان و خشونت علیه آنها پایان دهد.»

پس از اعلام درگذشت مهسا امینی، مردم برابر بیمارستان کسری در تهران و دیگر نقاط پایتخت ایران تجمع و تظاهرات کرده و با ابراز خشم و انزجار خود نسبت به خشونت و سرکوب دستگاههای امنیتی رژیم ایران، شعارهایی نظیر «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

مهسا امینی زن جوان اهل سقز سه‌شنبه 22 شهریور توسط گشت ارشاد در تهران بازداشت و به‌دلیل ضرب و جرح ماموران در بازداشتگاه دچار ضربه مغزی شد و روز گذشته در بیمارستان کسری تهران جان باخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید