ایران عضو رسمی سازمان همکاری شانگهای شد

روزنامه تایمز بریتانیا درباره تلاش‌های روسیه و چین برای پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای نوشت که رهبران مستبد جهان تلاش می‌کنند ایران را به عضویت «باشگاه دیکتاتورها» درآورند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایران در بیست‌ودومین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به میزبانی ازبکستان به عضویت رسمی این سازمان پذیرفته شد.

به گزارش خبرگزاری «ایمنا»، بیست‌و‌دومین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای جمعه، 25 شهریور در سمرقند ازبکستان با حضور روسای جمهوری اعضا و ابراهیم رئیسی، رئیس‌ جمهوری ایران آغاز شد.

این سازمان که در سال 1996 توسط چین و روسیه ایجاد شد، یک سازمان میان‌دولتی با حضور کشورهای غیر غربی است که «با هدف تقابل با نفوذ آمریکا و ناتو در آسیای میانه» پایه‌گذاری شده است.

در اجلاس امسال، سران کشورهای چین، روسیه، هند، ایران، ازبکستان، قزاقستان، بلاروس، ترکیه، آذربایجان، قرقیزستان، پاکستان، مغولستان، تاجیکستان و ترکمنستان و ژانگ مینگ دبیرکل سازمان همکاری شانگهای و روسلان میرزایف رئیس کمیته اجرایی ساختار منطقه‌ای ضدتروریسم این سازمان حضور دارند.

پیشتر علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت ایران از ارائه لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی به سازمان همکاری شانگهای به مجلس این کشور خبر داده بود.

به گفته مقامات دولتی ایران، عضویت جمهوری اسلامی در سازمان شانگهای به‌ویژه با وجود مشکلات ایران با جامعه جهانی یکی از «مهمترین رویدادها در عرصه روابط خارجی» این کشور به‌شمار می‌رود. این حضور در شرایط سخت اقتصادی ناشی از تحریم‌های بین‌المللی می‌تواند به استفاده از امکانات جدیدی برای ایران منجر شود.

در همین رابطه روزنامه «تایمز» بریتانیا در مقاله‌ای به بررسی تلاش‌های روسیه و چین برای پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای پرداخت و نوشت «رهبران مستبد جهان» تلاش می‌کنند ایران را به عضویت «باشگاه دیکتاتورها» درآورند.

به گفته تایمز، این سازمان قصد دارد نفوذ غرب را در قلب اوراسیا از بین ببرد، و احتمالا حتی جاه‌طلبی‌های بزرگ‌تری نیز داشته باشد.

در اجلاس پیشین سران سازمان شانگهای در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان با درخواست عضویت کامل ایران در این سازمان موافقت شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید