ادامه کارزار علیه حضور رئیسی در نیویورک؛ مخالفان به دادگاهی در نیویورک شکایت بردند

تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی پیش‌نویس لایحه‌ای را ارائه کرده که از حضور مسئولان ایرانی در خاک ایالات متحده ممانعت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

قربانیان شکنجه‌ در ایران، شامل مخالفان حکومت و همچنین زندانیان سیاسی و گروگان‌های سابق در این کشور، علیه‌ ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، پیش از حضور او در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به یک دادگاه فدرال در نیویورک شکایت بردند.

این موضوع شامگاه پنج‌شنبه 24 شهریور در حالی در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که طی هفته‌های اخیر فشارها برای عدم صدور ویزا برای ابراهیم رئیسی از سوی برخی سیاست‌مداران آمریکایی نیز افزایش یافته است.

طرح سناتور تد کروز

وب‌سایت واشینگتن «فری بیکن»، چهارشنبه 23 شهریور، در مصاحبه‌ای با تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس، از طرح او برای مداخله کنگره آمریکا جهت ممنوعیت صدور ویزا برای مسئولان ایرانی خبر داد که گفته شده نظیر ابراهیم رئیسی با علی خامنه‌ای، رهبر ایران مرتبط و در جنایات علیه مردم ایران و نقض حقوق‌ بشر در این کشور نقش دارند.

هم‌زمان ویدیوهایی نیز از حمایت برخی هنرمندان در تبعید ایرانی از کمپین ایرانیان در تبعید برای جلوگیری از حضور رئیسی در خاک آمریکا، منتشر شده است.

فراخوان داریوش اقبالی

داریوش اقبالی، خواننده ایرانی ساکن آمریکا، در جریان یکی از کنسرت‌های خود به این موضوع اشاره کرده و از مخاطبان خود خواسته بود که با برگزاری تجمع مقابل سازمان ملل متحد، اعتراض خود به حضور ابراهیم رئیسی در نشست سالانه این سازمان را نشان دهند.

در ادامه اعتراضات به حضور ابراهیم رئیسی، شماری از فعالان در تبعید و زندانیان سیاسی سابق از تجمع خود در روز 21 سپتامبر در مقابل مقر سازمان ملل متحد خبر داده‌اند.

این فعالان معترض می‌گویند ابراهیم رئیسی به‌عنوان یکی از اعضای هیئت مرگ در جریان کشتار زندانیان سیاسی در سال 67 نقش مستقیم داشته و نباید به‌عنوان یک سیاستمدار مجوز حضور در سازمان ملل را داشته باشد.

همچنین فراخوان‌هایی نیز برای تجمع در روزهای 21 سپتامبر در برلین و 24 سپتامبر در پاریس در اعتراض به حضور رئیسی در سازمان ملل متحد، صادر شده است.

همزمان، نیکی هیلی، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد نیز در گفت‌وگویی با رسانه‌های آمریکایی گفته است که دولت بایدن نباید تحت هیچ شرایطی اجازه ابراهیم رئیسی در کشور آمریکا پا بگذارد. او در ادامه گفته: «نباید به او اجازه داده شود که خاک آمریکا را لکه‌دار کند.»

حمید نوری از عوامل کشتار 67

موضوع شکایت از ابراهیم رئیسی و اعتراضات گسترده علیه حضور او در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در حالی مطرح می‌شود که در سال 1398، حمید نوری، دادیار زندان گوهردشت در دهه 60، پس از حضور در خاک سوئد دستگیر و به اتهام جنایت جنگی و قتل زندانیان سیاسی محاکمه شد. نوری در تیرماه سال جاری در پی اتهام‌های مطرح شده علیه او از جمله آن جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت پس از محاکمه‌ای طولانی، به حبس ابد محکوم شد.

مصونیت‌زدایی از عاملان جنایات در ایران

فعالان حقوق‌بشر معتقدند که محاکمه و محکومیت حمید نوری، به‌عنوان یکی از مهره‌های میانی قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال 67، امنیت قضائی و مصونیت حقوقی مقامات حکومت ایران که در کشتار مخالفان رژیم نقش داشته‌اند را مخدوش کرده است.

با این‌حال، به‌رغم عدم حضور رئیسی در دو نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دفتر او امسال اعلام کرده که مقدمات سفر او در حال انجام است.

نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به زودی در نیویورک آغاز می‌شود و مقامات ارشد سیاسی کشورهای عضو در آن فرصت سخنرانی و تبادل‌نظر خواهند داشت اما با وجود کارزار بی‌وقفه فعالان و مخالفان حکومت ایران و پیوستن قربانیان شکنجه و گروگان‌های سابق در ایران به آنها و نیز بی‌اعتبار شدن بیش از پیش رژیم ایران به‌دلیل عملکرد آن در عرصه بین‌المللی، احتمال حضور رئیسی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل با توجه به شکایت تقدیم شده علیه او در دادگاه فدرال نیویورک، دشوار به‌نظر می‌رسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید