نخستین واکنش پلیس ایران به ایست قلبی دختر جوان در بازداشتگاه گشت ارشاد

کاربران شبکه‌های اجتماعی روز گذشته از به کما رفتن یک زن جوان به نام مهسا (ژینا) امینی پس از بازداشت توسط گشت ارشاد خبر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پلیس ایران اخبار مربوط به کما رفتن یک زن جوان به نام مهسا (ژینا) امینی را تایید کرد.

در اطلاعیه‌ای که پلیس، پنج‌شنبه 24 شهریور صادر کرد، بدون این‌که از مهسا امینی نامی برده شود، آمده است که او «برای توجیه و آموزش به یکی از بخش‌های پلیس تهران بزرگ هدایت شده بود که ناگهان در جمع سایر افراد هدایت شده به طور ناگهانی دچار عارضه قلبی شد.»

پلیس در اطلاعیه خود که خبرگزاری «ایرنا»، وابسته به دولت ایران آن را منتشر کرد، اعلام کرد که «بلافاصله این زن با همکاری پلیس و اورژانس به بیمارستان منتقل شده و تحت درمان و مداوا قرار دارد.»

مهسا
مهسا

پلیس تهران بزرگ، همچنین خبرهای منتشر شده درباره ضرب و جرح مهسا امینی را تکذیب کرده و درج این خبر را «ادعاهای رسانه‌های معاند درباره این حادثه» خوانده است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی، صبح چهارشنبه، از به کما رفتن یک زن جوان پس از بازداشت توسط گشت ارشاد خبر دادند. وبسایت «سحام نیوز»، در گزارشی که درباره این‌ موضوع منتشر کرده نوشته که برادر مهسا امینی، به نام کیارش نیز موقع بازداشت کنار خواهرش بوده و وقتی در مقابل بازداشت او مقاومت کرده، ماموران گشت ارشاد او را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

مهسا امینی، اهل سقز و 22 ساله است و برای سفر با خانواده خود به تهران آمده بوده است. برادر مهسا به رسانه‌ها گفته است که پس از انتقال خواهرش به مقر پلیس امنیت اخلاقی که به ساختمان وزرا معروف است، او هم به درب آن ساختمان مراجعه کرده و تنها دقایقی پس از حضور او بوده که صدای جیغ و داد از داخل ساختمان بلند شده و آمبولانس از آن جا خارج شده است.

کیارش امینی همچنین گفته است که پبا نگران شدن خانواده‌ها در مقابل درب مقر پلیس، ماموران آن‌ها را با گاز اشک‌آور و ضربات باتوم متفرق کرده‌اند. در نهایت نیز یکی از دختران آزاد شده تائید کرد که مهسا با آمبولانس از ساختمان پلیس امنیت اخلاقی خارج شده است.

بر اساس این گزارش، فقط دو ساعت بعد از بازداشت، پزشکان در بیمارستان کسری، با اعلام تشخیص سکته مغزی و قلبی همزمان، مرگ مغزی مهسا امینی را اعلام کردند. برادر مهسا تاکید کرده که اگرچه به او اجازه فیلم‌برداری از خواهرش را نداده‌اند، اما او آثار کبودی را روی صورت و پای خواهرش دیده است.

همچنین دایی مهسا امینی نیز به وب‌سایت «فرازدیلی» گفته است: «فرمانده پلیس گفت نگران نباشید، سپرده‌ایم ناهار و شام به شما بدهند، بهش گفتم این مشکل حل شدنی نیست. امروز نوبت دختر ما بود، فردا نوبت دختری دیگر است.»

او درباره وضعیت این زن جوان نیز گفته است: «مغزش که از کار افتاده بود. قلبش هم حالا دیگر نیمه‌فعال شده و کلیه‌هایش هم دیگر کار نمی‌کنند. دکترها گفتند فقط دعا کنید.»

سازمان حقوق بشری «کردپا»، همچنین صبح امروز در گزارشی نوشت سطح هوشیاری مهسا امینی در بیمارستان «کسری» تهران به 3 رسیده است و دکترها از او قطع امید کردەاند.

در ماه‌های اخیر، گزارش‌های بسیاری از برخورد خشن نیروهای پلیس امنیت اخلاقی در ایران منتشر شده است. در فروردین‌ماه 1401، موضوع شلیک گشت ارشاد به یک عضو تیم ملی بوکس ایران، به نام رضا مرادخانی خبرساز شد. او به همراه همسرش ماریا عارفی و دختر 10 ماهه‌شان برای ورزش به پارک پردیسان تهران رفته بودند که با تذکر حجاب از سوی ماموران گشت ارشاد به ماریا عارفی، یکی از نیروهای گشت ارشاد جو را به شدت خشن می‌کند و به پای رضا مرادخانی شلیک می‌کند.

پیش از ان نیز ویدیوهایی از بازداشت یک زن جوان توسط گشت ارشاد با قلاب شکار منتشر شده بود. رژیم ایران زنانی که نمی‌خواهند حجاب اجباری به سر داشته باشند، به نیروهای معاند و خارجی وصل کرده و با برخورد امنیتی با آن‌ها رفتار می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید