سقوط مجدد شاخص آزادی اقتصادی و هم‌ردیفی ایران با سوریه، لیبی و کنگو

شاخص آزادی اقتصادی در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران خارجی برای جهت‌دهی به سرمایه‌گذاری‌ها در کشورهای مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

موسسه تحقیقاتی «فریزر» در تازه‌ترین رتبه‌بندی خود درباره شاخص آزادی اقتصادی در کشورها، گزارش داد که ایران مجددا به رتبه 159 در میان 165 کشور جهان سقوط کرده است.

در این گزارش که پنج‌شنبه 24 شهریور از سوی مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی تهران نیز بررسی و تایید شده، آمده است ایران که در سال 2019 رتبه 158 را داشته، با یک پله دیگر سقوط، به رتبه 159 تنزل کرده و در قعر جدول، تنها شش کشور دیگر در جهان از نظر شاخص آزادی اقتصادی در وضعیتی وخیم‌تر از آن قرار دارند.

در گزارشی که وب‌سایت «عصر ایران» بر پایه بررسی‌های اتاق بازرگانی تهران منتشر کرده، آمده که ایران در کنار کشورهای «جنگ‌زده‌ای» مانند سوریه، لیبی و کنگو قرار گرفته که با توجه به این‌که ایران در شرایط جنگی نیست، این رتبه بسیار ناگوار و ناامید کننده است.

بنا بر این گزارش، کشورهای لیبی، آرژانتین، سوریه، زیمبابوه، سودان و ونزوئلا، امتیازی بدتر از ایران کسب کرده و در رتبه‌های پایین‌تر از آن قرار دارند. این در حالی است که هنگ‌کنگ و سنگاپور با رتبه اول و دوم و سوئیس، نیوزیلند، دانمارک، استرالیا، آمریکا، استونی، موریس و ایرلند رتبه‌های بعدی را با بیشترین امتیاز کسب کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، امتیاز ایران در شاخص آزادی اقتصادی 4.96 از 10 برآورد شده که پایین‌ترین امتیاز ایران در 20 سال گذشته است. این در حالی است که میانگین شاخص جهانی آزادی اقتصادی، عدد 6.84 است.

شاخص آزادی اقتصادی که هر ساله توسط موسسه کانادایی فریزر مورد بررسی قرار می‌گیرد، عواملی چون اندازه دولت، سیستم حقوقی و حقوق مالکیت، ارزش پول، آزادی تجارت بین‌المللی و مقررات را مورد بررسی قرار می‌دهد.

شاخص آزادی اقتصادی در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران خارجی برای جهت‌دهی به سرمایه‌گذاری‌ها در کشورهای مختلف شاخص بسیار بااهمیتی به شمار می‌رود.
بر اساس گزارش فریزر، شاخص آزادی اقتصادی در جهان در سال 2020 نسبت به سال 2019 کاهش یافته است و دلایل این امر احتمالا پاندمی ویروس کرونا و مداخله‌های اقتصادی دولت‌ها برای مقابله با تبعات این همه‌گیری بوده است.

گزارش فریزر که اخیرا منتشر شده، داده‌های مربوط به سال 2020 را بررسی کرده است که به‌نظر می‌رسد خود نیز از پیامدهای شیوع جهانی ویروس کرونا باشد.

ایران در سال‌های گذشته با بحران‌های شدید اقتصادی روبرو بوده است. تحریم‌های بین‌المللی و تشدید فشارهای اقتصادی برای مجبور کردن حکومت ایران جهت متوقف ساختن برنامه هسته‌ای جنجال‌براینگیز این کشور که تردیدهایی جدی درباره صلح‌آمیز بودن آن وجود دارد، سبب شده تا مردم این کشور نیز از این فشارهای اقتصادی رنج بسیاری ببرند.

گسترش فقر، نابرابری و تبعیض در ایران از پیامدهای بحران‌های اقتصادی ناشی از حکمرانی بد و عدم در‌نظر گرفتن منافع ملی، مدیریت ناکارآمد منابع و فرصت‌ها در این کشور و همچنین تحریم‌های حداکثری بین‌المللی است که از سوی غرب و در واکنش به فعالیت‌های هسته‌ای، موشکی و اقدامات خرابکارانه و بی‌ثبات کننده رژیم ایران در منطقه و جهان علیه آن اعمال شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید