واکنش ایران به بیانیه آژانس: آماده همکاری هستیم

بیانیه اخیر آژانس از ایران می‌خواهد درباره چرایی اعلام نشدن منشا اورانیوم غنی‌شده در سه سایت هسته‌ای اعلام نشده این کشور به آژانس پاسخ دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به خواسته‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که جمهوری اسلامی آمادگی دارد در خصوص موضوعاتی که آژانس مطرح می‌کند در یک «همکاری سازنده» آنها را بررسی کرده تا پرونده بسته و ضمانتی ایجاد شود.

کنعانی، پنج‌شنبه 24 شهریور در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایسنا»، درباره خواست آژانس پیرامون منشا ذرات اورانیوم کشف شده در سه سایت اعلام نشده ایران اظهار داشت: «از نظر ما پرونده‌های سه گانه‌ای که آژانس مطرح می‌کند، مباحثی است که ابعاد غیر فنی دارد و ناشی از پرونده‌سازی سیاسی است.»

در نشست روز چهارشنبه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دو سوم از 35 کشور عضو این شورا بیانیه غیرالزام‌آور ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان را تایید و امضا کردند.

این بیانیه از ایران می‌خواهد درباره چرایی اعلام نشدن منشا اورانیوم غنی‌شده در سه سایت هسته‌ای اعلام نشده این کشور به آژانس پاسخ دهد.

شورای حکام آژانس در نشست فصلی پیشین خود در ماه ژوئن هم در قطعنامه‌ای «نگرانی عمیق» این شورا از عدم همکاری ایران را ابراز و خواستار همکاری سریع تهران با آژانس شده بود.

در همین رابطه، محسن نذیری‌اصل، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیانیه شورای حکام درباره ایران را غیرسازنده خواند و گفت همراهی با این بیانیه سیگنال خوبی از طرف اتحادیه اروپا برای زنده نگه داشتن یا پیگیری موضوع برجام نیست.

در بیانیه اخیر شورای حکام ارائه‌شده توسط آلمان آمده است: «از ایران می‌خواهیم فورا برای انجام تعهدات قانونی‌اش اقدام کند و بدون تأخیر، پیشنهاد مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جهت تعامل بیشتر برای شفاف‌سازی و حل‌وفصل همه مسائل پادمانی باقی‌مانده را بپذیرد.»

بیانیه مورد تایید 23 کشور عضو شورای حکام در حالی ارائه شده که قدرت‌های غربی می‌گویند، موضوع اورانیوم غنی‌سازی شده ایران، به مانعی در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای سال 2015 ایران با قدرت‌های جهانی تبدیل شده است، زیرا تهران اکنون به دنبال مختومه شدن تحقیقات آژانس به عنوان بخشی از این مذاکرات است.

از سویی، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت که مذاکرات بازگشت ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای به بن بست رسیده است.

بورل تاکید کرد: «آخرین پیشنهاد ایران کمکی نکرد. تقریبا به توافق رسیده بودیم که پیشنهاد جدیدی مطرح شد. فضای سیاسی کنونی نیز مساعد نیست. متاسفم که می‌گویم، اما انتظار ندارم در روزهای آینده پیشرفتی حاصل شود.»

با این حال سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات بورل در توییتی نوشت که «جمهوری اسلامی ایران به‌رغم پایبندی به روند مذاکرات رفع تحریم، منتظر برجام و بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی خود نمی‌ماند.»

پیشتر تروئیکای اروپایی در بیانیه مشترکی با ابراز «تردید‌های جدی» درباره تعهد ایران به احیای توافق هسته‌ای سال 2015، هشدار دادند که مواضع تهران امکان احیای برجام را تضعیف می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید