لایحه الحاق ایران به «سازمان همکاری شانگهای» به مجلس رفت

در اجلاس پیشین سران سازمان شانگهای با عضویت کامل ایران در این سازمان موافقت شد اما هنوز روند اجرایی پیوستن تهران آغاز نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ایران از ارائه لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی به «سازمان همکاری شانگهای» به مجلس این کشور خبر داد.

این سازمان که در سال 1996 توسط چین و روسیه ایجاد شد، یک سازمان میان‌دولتی با حضور کشورهای غیرغربی است که «با هدف تقابل با نفوذ آمریکا و ناتو در آسیای میانه» پایه‌گذاری شده است.

به گفته مقامات دولتی ایران، عضویت جمهوری اسلامی در سازمان شانگهای به‌ویژه با وجود مشکلات ایران با جامعه جهانی یکی از «مهمترین رویدادها در عرصه روابط خارجی» این کشور به‌شمار می‌رود. این حضور در شرایط سخت اقتصادی ناشی از تحریم‌های بین‌المللی می‌تواند به استفاده از امکانات جدیدی برای ایران منجر شود.

در همین رابطه روزنامه «تایمز» بریتانیا در مقاله‌ای به بررسی تلاش‌های روسیه و چین برای پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای پرداخت و نوشت «رهبران مستبد جهان» تلاش می‌کنند ایران را به عضویت «باشگاه دیکتاتورها» درآورند.

به گفته تایمز، این سازمان قصد دارد نفوذ غرب را در قلب اوراسیا از بین ببرد، و احتمالا حتی جاه‌طلبی‌های بزرگ‌تری نیز داشته باشد.

به گزارش این روزنامه، چین که بنیانگذار سازمان همکاری شانگهای و بازیگر اصلی آن است، سال‌هاست امکان عضویت کامل ایران در این سازمان را به خاطر خودداری از آزردن آمریکا مسدود کرده است. با این حال، بالا گرفتن خصومت میان پکن و واشینگتن در سال‌های اخیر ممکن است چین را متقاعد کرده باشد که دیگر لزومی ندارد در این باره ملاحظه آمریکا را بکند.

در اجلاس پیشین سران سازمان شانگهای در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان با عضویت کامل ایران در این سازمان موافقت شد اما هنوز روند اجرایی پیوستن تهران آغاز نشده است.

قرار است ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران فردا در اجلاس رهبران این سازمان در سمرقند ازبکستان حضور یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید