ادامه واکنش‌ها به مهاجرت پسر معاون رئیس جمهوری ایران به کانادا

بر خلاف ادعاهای تبلیغاتی نظام حاکم بر ایران، موضوع مهاجرت «آقازادگان» یعنی فرزندان مسئولان این کشور به خارج، همواره جنجال‌برانگیز بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در ادامه انتقادات نسبت به مهاجرت پسر انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده، ریاست جمهوری ایران، در رسانه‌های این کشور گزارش شده که پروفایل حمید رضازاده غیرفعال شده و رزومه او که پیش‌تر از اشتغال او در شرکت ساخت و فروش وی پی ان بترنت خبر می‌داد، نیز از دید عموم مخفی شده است.

خبرگزاری «فارس» چهارشنبه 23 شهریور در گزارشی به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده خزعلی نوشته است که فرزند انسیه خزعلی که در کاناداست به ایرانیان وی‌پی‌ان نمی‌فروخته و برای کار به صورت موقت راهی کانادا شده ولی با این وجود هم مادرش انسیه خزعلی، مخالف سفر فرزند او بوده است.

هفته گذشته بعد از انتشار یک توییت از سوی مهدی عرفاتی، دبیر اطلاع‌رسانی دولت ابراهیم رئیسی که با کنایه درباره عدم افتخار نکردن مسئولان درباره مهاجرت و زندگی فرزندان‌شان به کشورهای غربی نوشته بود، انسیه خزعلی، در توئیتی خوداظهاری کرد و گفت که فرزندش برای یک «سفر موقت کاری» به کانادا رفته تا شرکت دانش‌بنیانی که در ایران دارد را «توسعه و پشتیبانی» کند. او در پایان توئیت خود نیز داشتن این مجموعه دانش‌بنیان را ناشی از حس «تعلق به وطن» و «مسئولیت‌پذیری» دانست.

پس از انتشار این توئیت، برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران، از پروفایل لینکدین و پروفایل فرزند انسیه خزعلی در شرکت بترنت که در کانادا در زمینه فروش وی‌پی‌ان و فیلترشکن فعال است، اسکرین شات‌هایی را منتشر کردند.

برخی کاربران با اشاره به نقش این خانواده در فیلترینگ اینترنت در ایران و حمایت سیاسی انسیه خزعلی از محدود کردن هر چه بیشتر دسترسی مردم ایران به فضای آزاد اطلاعات، حضور پسرش در یک شرکت فروش پروکسی را «کاسبی کردن» این خانواده از نبود آزادی در ایران، توصیف کرده بودند.

هم‌زمان «مهدی خزعلی»، فعال سیاسی و برادر انسیه خزعلی اعلام کرد که این فقط حمید رضازاده، فرزند انسیه خزعلی نیست که راهی کشورهای غربی شده، بلکه دو فرزند خواهر دیگرش کبری خزعلی نیز در آمریکا هستند.

کبری خزعلی، خواهر انسیه و مهدی خزعلی، نیز از افراد نزدیک به حکومت ایران و رئیس شورای فرهنگی، اجتماعی، خانواده و زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی است که در امر فیلترینگ، سانسور و محدود‌سازی مردم ایران نقش داشته است.

مهدی خزعلی که در اعتراضات به انتخابات سال 1388 نیز مدتی در زندان بود، در رابطه با فرزندان کبری، به سایت «چندثانیه» گفت: «نه تنها پسر کبری خانم؛ حتی خواهرزاده دیگرم، یعنی دختر ایشان نیز سال‌هاست که در آمریکا زندگی می‌کند. پسر انیسه خانم هم که در کانادا صاحب شرکتی است که در زمینه وی‌پی‌ان فعالیت می‌کند، می‌دانید که ثبت شرکت در کانادا هزینه‌ای بیش از صد میلیارد ریال دارد.»

در گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده خزعلی آمده است که انسیه خزعلی می‌تواند حکم حبس بردارش به اتهام نشر اکاذیب را اجرایی کند، ولی فعلا نکرده است.

اشاره این فرد احتمالا به حکمی است که در پی آخرین بازداشت مهدی خزعلی در بهمن سال 1395 صادر شده است. مهدی خزعلی، فرزند آیت الله ابوالقاسم خزعلی، روحانی نزدیک به حکومت ایران، پیش از این نیز چندین بار بازداشت شده بود.

موضوع مهاجرت فرزندان مقامات ایران موسوم به «مهاجرت آقازادگان» و سفرهای خارجی خود آنها پیش از این هم بارها خبرساز شده است. در دی‌ماه سال 1400، تصاویری از مرتضی طلایی، فرمانده اسبق انتظامی تهران و عضو پیشین شورای شهر تهران در یک باشگاه ورزشی در کانادا که روی تردمیل در حال ورزش کردن بود، منتشر شد.

قبل از او هم موضوع مهاجرت فرزندان معصومه ابتکار، سیاست‌مدار اصلاح‌طلب و معاون حسن روحانی و رئیس سابق سازمان حفاظت از محیط زیست ایران به آمریکا، توجه افکار عمومی ایران را به خود جلب کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید